A pályázati források kilátásai
Felmerülhet a kérdés, lehet-e még pályázatot beadni? Milyen alternatív forrásokból írhat ki operatív programokat az állami szervezetrendszer? Ennek a kérdéskörnek szerettünk volna egy kicsit utánajárni.
Bemutatjuk, hogy milyen aktuális pályázatok vannak jelen a piacon és melyek azok, amelyeknek megjelenésére számítani lehet.
I. Pályázati források az EU tagállamaként:
1. Az aktuális 2021-2027-es időszakra a magyar tagállami jogosultság nagyságrendileg 11 000 milliárd forint.
Ez két részre oszlik, a Kohéziós Alapra, amely közel 7 000 milliárd forintot jelent, és a Közös Agrárpolitikai támogatásra, amely közel 4 000 milliárd forint.
2. Európai Helyreállítási Eszköz (Nex Generation EU)
Egy Európai Uniós pénzügyi eszközcsomag, mely a járványhelyzet okozta gazdasági visszaesés helyreállítását célozza. Azt szeretné elérni, hogy a koronavírus-járványból a tagállami gazdaságok pozitív átalakításokat megvalósítva lábaljanak ki, melyek segítik a munkahelyteremtést és a vállalkozások lehetőségeit. Előtérbe helyez olyan kiemelt területeket, mint a zöld átállás, a környezetbarát közlekedés, az egészségügy, az oktatás és a digitalizáció.
Átmeneti támogatásnak minősülnek, melyek a szokványos regionális és infrastrukturális támogatások mellett állnak majd rendelkezésre a tagállamok számára.
A Next Generation EU program keretén belül összesen közel 6000 milliárd forint kerülhetne Magyarországra, melynek megoszlása a következő:
a) Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF): A tagállamoknak biztosított támogatások és hitelek, mellyel segítenék a járvány utáni gazdasági reformok, beruházások megvalósítását.
- Vissza nem térítendő formában 2150 milliárd forint érkezne Magyarországra.
- Emellett pedig az alap visszatérítendő formában igényelhető támogatásából még 3500 milliárd forint hitelre is számíthatunk.
A tagállamoknak 2023. augusztus 31-ig van lehetőségük arra, hogy a 2019-es évi GNI-jük 6,8 %-ig hiteltámogatást kérjenek, melyeket majd 2026-ig lehet felhasználni.
b) REACT-EU: Kohéziós célú és az európai területeknek nyújtott helyreállítási támogatás. Keretéből 350 milliárd forint összegű támogatás kerülhet az országba, melyen belül évente 100 milliárd forintot folyósítanak 3 évig. A jelenlegi járványhelyzetben koronavírus-reagálási beruházások megvalósítására, a járvánnyal kapcsolatos intézkedések folytatására és kiterjesztésére lehet fordítani.
/Részei: ERFA, ESZA, FEAD alapok/
9 fő területet határoztak meg, amelyekben a támogatások igénybe vehetőek lesznek:
A. Demográfia és köznevelés
B. Magasan képzett, versenyképes munkaerő
C. Felzárkózó települések
D. Vízgazdálkodás
E. Fenntartható zöld közlekedés
F. Energetika (zöld átállás)
G. Átállás a körforgásos gazdaságra
H. Egészségügy
I. Horizontális intézkedések
Ezek a témakörök harmonizálva az EU eddigi törekvéseivel a fenntarthatóság és környezetkímélő magatartás irányvonalán haladnak. A digitalizáció fejlesztésével az információáramlás felpezsdíthetővé, az ügyintézés gyorsabbá, az oktatás pedig egyszerűbbé válna, mindez a személyes kontaktus mellőzésével.
Aktuális helyzet, a pályázati források jelen nehézségei:
Az Európai Unió a tagállamok számára biztosított támogatások felhasználását megvizsgálhatja. A jogállamiság megsértését olyan esetekben vizsgálja, melyek közvetlen módon veszélyeztethetik az uniós költségvetés megfelelő végrehajtását.
Egy hosszú 6-9 hónapos szakasz veszi kezdetét, melynek végén, szabálytalanság esetén szankciókkal sújthatják a vizsgált országot, a vélt jogsértő tevékenységgel arányosan.
Ezek a szankciók feltehetően csak bizonyos, célzott forrásokat érintenének, nem teljes egészében függesztenék fel az uniós kifizetéseket. Viszont veszélybe kerülhet a 11000 milliárd forint, mely a jelenlegi ciklus Operatív Programjait finanszírozná.
Súlyos szabálysértés és visszaélés esetén a már kiutalt összegek visszafizetését is kérhetik. A vizsgálat érintené az előző ciklus pénzeit is, amiben még 7 milliárd euró lebeg a levegőben, melyet a kormány már előfinanszírozott, de még nem folyósítottak.
A témában legelőbb év végén várható szavazás, így tehát a források folyósítása addig előreláthatóan zavartalanul történik majd.A Helyreállítási Alap hitelkeretében rendelkezésre álló támogatás minél előbbi lehívását Magyarország levélben kezdeményezte. Kérvényében hivatkozott a kialakult háborús helyzet gazdasági hatására és a menekülthullám befogadásának nehézségeire. Azonban a hivatalos tervezet leadása az Európai Bizottság felé, melyben konkrét megvalósítások és célok mentén igazolják a hitelkérelem összegét, még nem történt meg.
A Helyreállítási Alap vissza nem térítendő támogatásként felvehető részére a magyar tervezet már beadásra került, annak értékelése folyamatban van. Döntés azonban még nem született róla, ami azt jelenti, hogy a pályázati források folyósítása sem történt még meg.
Az Európai Bizottság és Magyarország közötti egyeztetés pozitív irányt vehet: „a helyreállítási alapról szóló megállapodási szerződés aláírásának semmi akadálya”- derült ki a kormányinfó 2022. április 28-ai sajtótájékoztatóján.
A REACT EU forrásaiból az előfinanszírozás mértékét 11%-ról 45%-ra emelték, azoknak a tagállamoknak, melyek a háború kezdete utáni első hónap végén a lakosság 1%-nál nagyobb mértékben fogadták be a menekülőket. Ennek keretében 300 millió euró érkezhet a magyar költségvetésbe.
React-Eu idénre allokált keretéből már 100 millió eurónyi forrást megkaptunk.
Az Operatív Programok keretén belül kiírt idei pályázatok egyelőre a magyar költségvetés saját kockázatára lettek kiírva, mert ezeknek EU-s forrásait még nem folyósították. Ilyenek például az év eleji GINOP Pluszos pályázatok, melyekben telephelyfejlesztésre, eszközbeszerzésre lehetett pályázni.
Operatív Programok 2021-2027-es időszakra:
- Digitális Megújulás Operatív Program Plusz (DIMOP Plusz)
- Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz (GINOP Plusz)
- Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz)
- Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program Plusz (KEHOP Plusz)
- Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Plusz (EFOP Plusz)
- Magyar Halgazdálkodási Operatív Program Plusz (MAHOP Plusz)
- Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program Plusz (IKOP Plusz)
- Végrehajtás Operatív Program Plusz (VOP Plusz)
Az előző ciklusban már megismert programok mellett újdonságnak számít a Digitális Megújulás Operatív Program Plusz.
Ennek teljes kerete közel 716 milliárd forint, és 4 fő területre osztható:
1) Intelligensebb Magyarország (36%)
Célja a kutatási és innovációs kapacitások fejlesztése és fokozása, valamint a fejlett technológiák elterjedésének segítése. A digitalizáció előnyeit a polgárok, a vállalkozások, a kutatóhelyek és a közjogi hatóságok javára fordítaná.
2) Hi-tech és zöld átállás (21%)
Célja az energiahatékonyság fejlesztése és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése. Támogatja intelligens energiarendszerek kialakítását, melyek a transzeurópai energiahálózaton kívüli alternatív energiaforrásként működhetnek.
3) Magyarország csatlakoztatva (12%)
Célja az ország digitális összekötésének fokozása, lakossági és vállalati hálózatok fejlesztése.
4) Digitális állampolgárság (31%):
Célja, hogy az oktatási rendszerek színvonalát és eredményességét növelje, a digitalizáció segítségével pedig, a szolgáltatásokhoz való egyenlő hozzáférést fokozza.
A programok sorából érdemes még kiemelni a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Pluszt (GINOP Plusz) is, mely a vállalkozások versenyképességének fokozását tűzte ki céljául.
Prioritásai között szerepelő területek:
1) A vállalkozásfejlesztés lehetőségeinek támogatása, a kkv-k növekedésének és versenyképességének erősítésével.
2) A kutatás, fejlesztés, innováció elősegítése új technológiák bevezetéséhez, a szükséges készségek fejlesztésével.
3) A fenntartható munkaerőpiac megteremtése.
4) Az ifjúsági garancia, mely a fiatalok foglalkoztatásának javítását, önfoglalkoztatás előmozdítását célozza.
5) A felsőoktatás, szakképzés fejlesztése többek között a digitális készségek elsajátításának támogatásával.
6) A turizmus, és örökségvédelem fontossága.
II. Jelenleg elérhető pályázatok
A munkavállalók és vállalatok alkalmazkodóképességének és termelékenységének javítása a munkaerő fejlesztésén keresztül történő támogatásáról
(GINOP PLUSZ-3.2.1-21) – 2. szakasz
Pályázható: 2022. február 15-től 2022. augusztus 31-ig.
Pályázók köre: KKV-k, melyek rendelkeznek 1 teljes lezárt üzleti évvel és legalább 3 fő képzését megvalósítanák. Nagyvállalkozások is pályázhatnak, melyek minimum 2 teljes lezárt üzleti évvel rendelkeznek és 8 fő képzését vállalják.
Pályázható támogatás: KKV-k részére maximum 75 millió forint, nagyvállalatok részére maximum 150 millió forint támogatás igényelhető. Legfeljebb 70%-os intenzitással, ez azonban vállalkozási fajtánként eltérő lehet.
Támogatható tevékenységek:
- Szakmai ismeretre irányuló képzések (pl. raktárvezető, létesítmény energetikus)
- Soft skill képzés (pl. vezetői készségek fejlesztése, projekt alapú csapatmunka)
- Információs és kommunikációs (IKT) technológiákra irányuló képzés (pl. irodai szoftver, CNC programozás)
- Nyelvi képzések
Kifejezetten ezen pályázat megismertetésére 2022. május 26-án online konferenciát tartunk, melyre ide kattintva jelentkezhet!
III. Várható pályázatok
A jövőbe tekintve várhatóan az innováció és kutatás-fejlesztés területén lehet számítani kedvező pályázati lehetőségekre.
Vállalati kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységek ösztönzése
(GINOP Plusz-2.1.1-21)
Jó ötlet birtokában, innovatív tevékenység esetén jó forrása lehet vállalkozásának ez a pályázat.
Pályázható: Újabb előminősítő kör várható, melynek teljesítése esetén a pályázat beadható.
Pályázók köre: KKV-k, nagyvállalatok, és költségvetési szervek; melyek rendelkeznek legalább 2 teljes lezárt üzleti évvel, és minimum 3 fő átlagos statisztikai létszámmal.
Pályázható támogatás: minimum 50 millió forint – maximum 1 milliárd forint, legfeljebb 80%-os intenzitással, mely vállalkozás típusonként és területenként eltérő lehet.
Támogatható tevékenységek:
- Kísérleti fejlesztés
- Ipari kutatás
- Eszközök, gépek beszerzése
KKV Start Innováció (2022) – tervezet -
Ez az innovációs pályázat már tavaly ősz óta várat magára, azonban várhatóan nemsokára megjelenik. Többek között nagy arányban személyi kiadások elszámolására lehet majd felhasználni, amennyiben innovatív tevékenységet fejlesztenek.
Pályázók köre: Mikro- és kisvállalkozások részére lesz elérhető, melyek rendelkeznek legalább 2 lezárt üzleti évvel.
Pályázható támogatás: minimum 10 millió forint – maximum 20 millió forint, legfeljebb 60%-os intenzitással.
Elszámolható költségek:
- Személyi kiadások (min. 50%)
- Szolgáltatások költségei
- Anyagköltségek
- Eszközbeszerzés
Látható tehát, hogy bár nehézségek mindig előfordulhatnak a pályázati források életében, azonban semmi nincs kőbe vésve. Az biztos, hogy nagyobb előnyben lesz az a vállalkozás, amelyik rugalmasan tud alkalmazkodni a járványhatás okozta gazdasági visszaeséshez. Versenyképességük nagymértékben függni fog az innovatív szemlélet meglétén és a digitalizáció minél nagyobb arányú használatában.
Az Európai Uniós források sem tűnnek el nyom nélkül, a tárgyalások már megkezdődtek ennek ügyében. Az idén kiadott pályázatok sem ebből a forrásból lettek kiírva, mégis megjelentek, lehetett pályázni és nyerni is rajtuk. Ne szegje kedvét senkinek sem a fennálló átmeneti bizonytalanság, a pénzügyi életnek ez természetes velejárója.
Ha szeretne ingyenes konzultációs lehetőséget igényelni szakértőinktől, hogy jobban megismerhesse lehetőségeit, ide kattintva megteheti!