Séták - Idegenvezetők Világnapja - 2020. február 23. vasárnap BUDA
BUDAPEST
Kirándulás a Budai-hegyekben
Budapest II. kerülete
Hárshegy városrész
11.00 Természetjárás a Budai-hegyekben - A séta megtelt!
Idén ünnepeljük a pálos rendet megszervező Boldog Özséb halálának a 750 éves évfordulóját. Sétánkon először rá emlékezünk: megtekintjük a János-hegy és a (Pál-) Hárs-hegy közötti nyeregben épült budaszentlőrinci pálos kolostor romjait és ismerkedünk a rend történetével. Majd a Nagy-Hárs-hegy (454 m ) és a Kis-Hárshegy ( 362 m) csúcsán épült kilátókhoz gyalogolunk. Az első Kaán Károly (1887–1940) erdőmérnök, földművelésügyi államtitkár, az 1935.évi erdőtörvény megalkotójának a nevét viseli. A másikat Makovecz Imre tervezte. Mindkét kilátóból páratlan látvány tárul a környező tájra és távolabbi régiók felé..
Találkozó: 10.45-kor Szépjuhászné, Gyermekvasút megállójában, a büfé előtt
Megközelítés: a 22es , 222-es autóbuszokkal
Indulás: 11 órakor
A körtúra útvonala: Szépjuhászné Pálos kolostorromok – Nagy-Hárshegy: Kaán Károly kilátó - Kis.Hárshegy: Makovecz kilátó - Szépjuhászné
Bp. II. Budakeszi út 93.: a Budaszentlőrinci pálos kolostor és romjai (1310 ) - Erdészeti Információs Központ, könyvtár (1851) – Nagy-Hárshegy Kaán Károly kilátó (1989) - Makovecz - kilátó (60 m ; 1983, 2018) a Kis-Hárs-hegyen – Szépjuhászné megálló
Táv: kb. 7 km,
Nehézségi fok: közepesen nehéz
Túravezető: Borza Magdolna idegenvezető, túravezető
A regisztráció lezárult.
Kérjük, hogy az időjárásnak és a természetjárásnak megfelelő, kényelmes öltözetben jelenjen meg a túrán!
Óbuda
Az Esernyős Óbuda Fő terén
Ajánló- egész évre
Óbuda Fő terén sétálva érdemes ellátogatni az Esernyősbe. A 2014 óta működő közösségi tér a kerületiek kedvenc szoborcsoportjáról kapta a nevét, Varga Imre Várakozók alkotását sokszor Esernyős lányoknak hívják, izgalmas története van, amit az információs pultban szívesen mesélnek el a betérő látogatóknak.
Az Esernyős nevéhez méltóan egyébként igazi ernyőszervezet, ahol több kerületi kiadvánnyal is lehet találkozni, digitális nomádként munkaállomást bérelni a közösségi irodában vagy estéről-estére élvezni a színes kulturális programkínálatot, koncertektől kezdve kiállításokon át a filmes és irodalmi rendezvényekig.
Végül, de nem utolsó sorban pedig a hangulatos kávézó ajánlata közül érdemes megízlelni a különleges vegán desszerteket, házi készítésű finomságokat egy zamatos kávé mellett.
Lehet kicsit kalandozni is, felfedezni a belső tereket:
● egész februárban ingyenesen látogatható az Esernyős Galériában Nádor Tibor festőművész látomásos színárnyalatokat felvonultató Képtáj című kiállítása, nyitva tartási időben, hétfőtől szombatig 10-20 óra és vasárnap 10-15 óra között ●
Be lehet kukkantani az izgalmas belső udvarba is, ahová majd nyáron is muszáj lesz visszatérni, akár szabadtéri koncertekre, akár színházi előadásokra a varázslatos esti fények, árnyat adó fák alá, a mediterrán sajátos, óbudai hangulatába.
Az Esernyős egész évben – az Idegenvezetők Világnapja idején is – szeretettel várja a vendégeit. Mindenkori programjairól a www.esernyos.hu honlapon, valamint az Esernyős Facebook oldalán (www.facebook.com/esernyos) tájékozódhatnak, Óbuda látnivalóit, attrakcióit pedig a www.visitobuda.hu oldalon tekinthetik meg részlet
A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum
10.15 Gerbeaud Emil (1854-1919)
A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum kamara kiállítással állít emléket a száz éve elhunyt híres cukrász, csokoládégyár-tulajdonos, Gerbeaud Emilnek, aki nemzetközi hírnevet és elismerést szerzett a magyar cukrászatnak és édesiparnak.
„Gerbeaud Emil meghonosította a konyakos meggyet, a macskanyelvet, nevét viseli a sokak által kedvelt zserbó sütemény és a Vörösmarty téren található gyönyörű cukrászda. Egykor számtalan bonbont, teasüteményt, párizsi krémmel töltött desszertet készítettek. Műhelyeiben, csokoládégyáraiban művészi igénnyel megalkotott termékei a világ távoli tájaira is eljutottak. 1909-ben Cukrászok és Mézeskalácsosok Ipartestülete nagyszabású ünnepséget rendezett 25 éves magyarországi munkásságuk elismeréséül. Gerbeaud Emilt és feleségét Ramseyer Esztert életük során több rangos díjjal, kitüntetéssel is elismerték.”
A kamara kiállításon a múzeumban őrzött Gerbeaud emlékek tekinthetők meg: Stróbl Alajos szobrászművész által készített Gerbeaud Emil mellszobor; századfordulón készült, iparművészek által tervezett desszertes dobozok; a Gerbeaud család régi fotói, és további érdekes tárgyak, dokumentumok. https://mkvm.hu/gerbeaud-emil-1854-1919/
Találkozó: 10.00-kor a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum előterében (Bp. III. Korona tér 1.)
A tárlatvezetés időtartama: 45 perc
A kiállítást bemutatja: Németh Ádám múzeumpedagógus
Belépőjegy: múzeumi belépővel
Regisztráció: max. 30 fő – mkvmuzeum@gmail.com, tel: 1/375-6249
Séta Krúdy nyomán- a Krúdy - negyedben
11.00 Krúdy nyomán a Krúdy negyedben - A séta megtelt!
Sétánkat a Vasarely Múzeum elől indítjuk. A Zichy kastély mentén érkezünk Óbuda Fő terére. A Laktanya utca és a Fő tér találkozásánál „jól megfér egymással ’’ Varga Imre „ Várakozók ” szoborcsoportja és az egykori Vörös postakocsi étterem előtt felállított a Krúdy—hős, Szindbád szobra. Óbuda Fő terén elidőzünk az Esernyős Óbudai Kulturális, Turisztikai és Információs Pontnál, benézünk a házba, az Esernyős Galériába. A Szindbád-szobortól továbbindulva - több század, ezred évi időutazás után - meglátogatjuk a Krúdy Gyula (1878- 1933 ) író , publicista alakjáról elnevezett gasztro-kulturális negyedet, mely a Mókus Sörkert, az Óbudai Társaskör, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, a Kéhli vendéglő összefogásában jött létre. Betérünk az író kedvenc törzshelyére, a Korona Kávéházba, a mai Óbudai Társaskörbe. Bepillantunk a Kéhli Vendéglőbe, hol Krúdy gyakorta megfordult. Bekopogtatunk az óbudai lakásba, utolsó otthonába - a mai Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumba , melynek két szobájában végigkövetjük Krúdy budapesti életének színtereit.
Találkozó: 10.45-kor a Vasarely Múzeum előtt (Bp. III. Szentlélek tér 6.)(a HÉV .megálló, Szentlélek téri buszok megállója környezetében)
Útvonal: Szentlélek tér- Fő tér - Kórház utca- Flórián téri aluljáró- Serfőző utca - Kálvin köz - Kis Korona utca 7.: a 202 éves Óbudai Társas Kör - Korona tér 1. Krúdy-ház, Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum - Mókus utca 22.: Kéhli vendéglő
Az Idegenvezetők Világnapjának alkalmából a séta résztvevőinek ingyenes a látogatás a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban.
A séta időtartama: 2 óra
A sétát vezeti: Sípos István idegenvezető
A regisztráció lezárult.
A Tourguide készülék használati díja 450 Ft/fő
1987 óta a budai Várnegyed a Világörökség része
Budai Várhegy
10.15-kor és 12.15-kor Látogatás két csoportban a Sziklakórház Atombunker Múzeumban - A séta megtelt!
A Várhegy mélyén a mintegy 10 km hosszan nyúló barlang- és pincerendszer Úri utcai szakaszát 1939-től óvóhelynek alakítják ki. 1944-ben már kibővítve a Székesfőváros Sebészeti Szükségkórházaként szolgál a Szent János Kórház felügyelete alatt.
A 2002-ig „szigorúan titkos”-nak minősített objektum 2008. március 11-től folyamatosan látogatható. A kórház, a bunker terei, felszerelési tárgyai a sziklafalak közé szorult 80 évnyi történelmet idézik - Budapest ostromát, a hidegháború időszakát, az ’ 56 –os forradalmat- a közelmúltunkat - megdöbbentő valóságukban… www.sziklakorhaz.eu
A LÁTOGATÁS FELTÉTELEI:
- ÉRKEZÉS: kérjük, érkezzenek meg legkésőbb 15 perccel a program előtt!
- KÉSÉS esetén nem garantáljuk a programot, illetve annak hosszát a késés időtartamával csökkentjük.
- KORHATÁR: a látogatás 6 éves kor alatt nem lehetséges, 6-12 éves kor között szülői/gondviselői beleegyezéssel és felügyelettel engedélyezett.
- BEFIZETÉS: a látogatás napján, egy összegben, készpénzzel vagy bankkártyával.
- LEMONDÁS: legkésőbb 2 nappal a túra előtt kérjük e-mailben vagy telefonon jelezni.
- HŐMÉRSÉKLET: a múzeumban 15-18 °C van, meleg pulóver viselése ajánlott.
Az első csoport látogatása a Sziklakórház Atombunker Múzeumban
Találkozó: 10 órakor a Múzeum előtt vagy előcsarnokában (1012 Budapest, Lovas út 4/c.)
A Sziklakórház bejárata a várfal tövében található, a Szentháromság utca - Tóth Árpád sétány alatt a Lovas úton. A budavári Mátyás-templomtól a Gránit lépcsőn haladva a kórház Lovas úti bejárata 2 perc séta.
A tárlatvezetés pontban 10.15- kor indul
Időtartama: 90 perc
A szakvezetést a Sziklakórház helyi vezetője tartja
A kedvezményes részvételi díj: egységesen 1 800 Ft/fő - az Idegenvezetők Világnapjának alkalmából
A regisztráció lezárult.
A második csoport látogatása a Sziklakórház Atombunker Múzeumban
Találkozó: 12 órakor a Múzeum előtt vagy előcsarnokában (1012 Budapest, Lovas út 4/c.)
A tárlatvezetés pontban 12.15- kor indul
Időtartama: 90 perc
A szakvezetést a Sziklakórház helyi vezetője tartja
A kedvezményes részvételi díj: egységesen 1 800 Ft/fő - az Idegenvezetők Világnapjának alkalmából
A regisztráció lezárult.
Budapest XII. kerület
Farkasrét
10.00 Farkasréti temető II.
A Széchenyi-hegy lejtőjén, a Márton-hegy és a Sas-hegy között nyitották meg 1894-ben a Farkasréti temetőt. Jelentős bővítések után ma a Németvölgyi út - Bürök utca - Hóvirág utca - Márton Áron tér - Érdi út határolta területen fekszik. Az alsó (“régi”) és a felső (“új”) részt a Denevér utca választja el egymástól.
A sírkertbe az egykori budai temetők - a Tabáni, Vízivárosi és a 60 -as években bezárt Németvölgyi temető - , valamint a Kerepesi és Rákoskeresztúri temető több sírja került át. 1903-ban a Vízivárosi katonai temető utódaként a sírkert délkeleti sarkában a Farkasréti katonai temetőt alakították ki. 1952-től a Farkasréti temető lett a régi politikai, egyházi, gazdasági és katonai elit, a tudós- és művészvilág temetkezési helye. Mai napig tudósok, egyházi személyek, sportolók, művészek: közéletünk kíválóságainak a végső nyughelye a sírkert.
1895-ben a keresztény köztemető melletti domboldalon, erdős környezetben hozták létre a budai neológ zsidó hitközség temetőjét. A rabbik, kántorok, hitközségi vezetők sírja mellett többek között itt találjuk Vágó László, Jakab Dezső, Freund Dezső - szecessziós építészetünk nagy alakjainak - a sírját. Itt nyugszik a neves matematikus, fizikus Lánczos Kornél és Turán Pál, Ferenczi Sándor orvos, a freudizmus hazai, világhírre jutott képviselője, Frommer Rudolf feltaláló, G. Dénes György (“Zsüti”) szövegíró. Az első világháborús hősi parcellát a közelmúltban újították fel, Bauer Gyula tábornok síremlékével.
Sétánkat a Márton Áron térről kezdjük, megtekintjük a Művészparcellát (25) és környező, magasabban fekvő temetőrészek nevezetességeit, majd a szomszédos Farkasréti zsidó temetőt látogatjuk meg.
Találkozó: 10 órakor a XII. kerület, Márton Áron téren, az 59-es villamos végállomásán.
Megközelítés: az 59-es villamossal a végállomásig utazva
A séta időtartama: kb. 2 óra.
A sétát vezeti: Szilágyi Rita, a Budapesti Temetkezési Intézet idegenvezetője.
Kérjük, hogy az urak – a zsidó temetők kegyeleti szokásainak megfelelően – fejfedőt hozzanak magukkal!
Kérjük, hogy az időjárásnak megfelelően öltözzenek, kényelmes lábbelit vegyenek fel a túrához.
Margit-sziget
13:00 Bringóhintóval a Margit-szigeten
Jubileumi kiadás: Idén 35. éve jár bringóhintó a Margitszigeten - A séta megtelt!
Találkozó: 13.00-kor a Bringóvár előtt (1138 Bp., Margitsziget, Hajós Alfréd sétány 1. sz.)
Indulás: 13:15- kor
Útvonal: Bringóvár - Gyógyfürdő és Nagyszálló (1868-70, Ybl Miklós) - Szent Mihály kápolna - Árpád-házi Szent Margit (1242- 1270) szobra (2018,Bakos Ildikó) - Domokos kolostor romjai és Árpád-házi Szent Margit emléksírja (1252- 72-ig a sziget lakója, 1943. XII.Pius szentté avatta) – Szabadtéri Színpad (1938, Kaffka P.) - Víztorony (1921, Zielinszky Szilárd, műemlék)- Művészsétány szobrai és a sziget egykori lakói - Rózsakert és a sziget faritkaságai, kertészei (Petz Ármin,Tost Károly,Magyar György)- Vadaskert - Casino (1868-69, Ybl)- Centenárumi emlékmű (1972, Kiss István) és szökőkút (1962)- Nemzeti Sportuszoda (1930, Hajós Alfréd, olimpikonok) - Ferences kolostor romjai (XIII.sz.) József nádor egykori villája (1796), Alexandra Pavlovna nagyhercegnő emléke-Palatinus strandfürdő (1921, Janáky, Masirevics) - Bringóvár(1985 óta)
A túra időtartama: 2 óra
A Szent Mihály kápolnában és a Szent Margit szobornál dr. Beran Ferenc pápai káplán emlékezik meg
Árpád-házi Szent Margit alakjáról.
A túrát vezeti: Bodnár Lajos idegenvezető
A Bringóhintó használata: a társaság www.bringohinto.hu honlapján található letétre szóló feltételek szerint. Erről a helyszínen tájékoztatjuk Önöket.
A Bringóhintó kedvezményes használati díja egységesen: 1 250,-Ft /fő.
A díj a helyszínen fizetendő.
A túra előzetes regisztrációval vehető igénybe.
A regisztráció lezárult.