Séták

Tisztelt Érdeklődő!

Kérjük, figyelmesen olvassa el a sétákon, tárlatvezetéseken és egyéb programon való részvétel feltételeit. Regisztrálni az adott sétánál, programnál megadott e-mail címen vagy regisztrációs linken tud. 

A megjelölt gyalogos sétáinkhoz a kulturált, városbarát turizmus előmozdítása érdekében egyszerűen kezelhető audioguide adó-vevő készüléket használunk.

Nincs hangoskodás! Az audioguide készülék segítségével idegenvezetőink normál beszédhangon mutatják be a látványosságokat, és vezetik a csoportot a séták színterén: szabadban, épületbelsőkben. A készülék hatótávolságának köszönhetően nincs lemaradás a sétán! Bátran fényképezhetünk, elidőzhetünk egy-egy szép épületrészleten.

Tourguide készülék használati díja általában bruttó 610,- Ft/fő

A készülékeket az Idegenvezetők Világnapja alkalmából a Tourguidesystem.hu Kft. kedvezményes  áron biztosítja a résztvevőknek, mely összeget a séta helyszínén a jelentkezés során kell kifizetni a szolgáltatónak. Kérjük, hogy előre készítsék ki lehetőleg kis címletben (500) és a helyszínen adják át a társaság munkatársának. A készülékek befizetéséről  a helyszínen egy nyilvántartás készül, amennyiben számlát igényel, úgy kérjük, hogy fáradjon majd be a szolgáltató irodájába munkanapokon. 

 

A program változtatás jogát fenntartjuk!

A csoportos sétákról hang- és képfelvétel is készül, melyet a későbbiekben promóciós jelleggel felhasználunk. Azzal, hogy eljön a sétára, Ön ehhez a felvételhez hozzájárul.

 

Regisztráció

Kérjük, regisztráció után a visszaigazoló e-mailben megküldött aktiválási linken keresztül érvényesítse regisztrációját, ellenkező esetben az 48 óra után törlődik! Ha nem kapta meg a visszaigazoló e-mailt, akkor először nézze meg a Spam (levélszemét) mappában. Kérjük, visszaigazolás hiányában ne regisztráljon többször, mert akkor sem fogja megkapni a visszaigazoló e-mailt, csak lefoglalja a helyeket mások elől!

A központi regisztrációnál egy fő maximum további 4 főt tud regisztrálni. Csoportos regisztrációra nincs lehetőség.

1. Külső-Ferencváros 120 percben Szent Kereszt templom, József Attila lakótelep, Gundel iskola - péntek 9.30

Indulás időpontja: 2025-02-21 09:30
Indulás helyszíne: Találkozó: 9.15-kor a Szent Kereszt templom előtt (1091 Budapest, Üllői út 145.)
Útvonal:
Végzés helyszíne:
Menetidő: 2 óra

A Gundel Károly Vendéglátó és Turisztikai Technikum idegenvezető szakvizsga előtt álló tanulóival 120 perces, magyar nyelvű vezetett séta során felfedezhetjük a József Attila lakótelep rejtett kincseit.

Kideríthetjük, honnan származik a Szent Kereszt Plébániatemplom nevét adó ereklye, és beleshetünk az ország legrégebbi és legeredményesebb vendéglátó iskolájának falai mögé.

https://linktr.ee/gundeliskola

Találkozó: 9.15-kor a Szent Kereszt templom előtt (1091 Budapest, Üllői út 145.)

A sétára a tanulókat Koren Péter idegenvezető készítette fel.

A séta időtartama: 2 óra

Létszám: max 30 fő

A program ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Tourguide készülék használati díja: 610FT/ fő

 

Idegenvezető:

Lezárult

2. Ipartörténeti séta – A Magyar Optikai Művek - péntek 10 óra

Indulás időpontja: 2025-02-21 10:00
Indulás helyszíne: Találkozás: 10 órakor a Bp. II. Széll Kálmán téren az óra alatt ( utazás a Déli p.u. megállóból az 59-es villamossal az Apor Vilmos térig )
Útvonal:
Végzés helyszíne:
Menetidő:

A Sas- és Gellért-hegy közti katlanban fekvő városrészbe vezet a sétánk. Németvölgybe. A BAH csomópont környékére. A MOM lakópark, Budapest legnagyobb kongresszusi és rendezvényközpontja és a Novotel épülettömbjének környezetében járunk. Megtudjuk, minek a titkát őrzik a park gesztenyefái, miről mesél a honvéd emlékmű és a Csörsz utcai temető. Mi a kapcsolat a torziós ingát feltaláló fizikus, báró Eötvös Loránd és Ferdinand Süss, valamint Papp László világbajnokunk között? Minek épült eredetileg a környezetéből építészeti megjelenésével is kiemelkedő MOM Kulturális Központ?

A Magyar Optikai Művek Emlékalapítványa segítségével betekintünk ipartörténetünk jeles fejezetébe. Megismerjük Süss Nándor, a hazai precíziós finommechanikai szakma meghonosítójának az alakját. Nyomon kísérhetjük a Csörsz utcába költözött gyárának történetét, ahol a kor nagy vállalkozásaihoz - az út- és vasútépítésekhez, bányanyitásokhoz- nélkülözhetetlen geodéziai műszerek, távcsövek, teodolitok, szintezők, de iskolai személtető eszközök is készültek, később a jogutód MOM -ban laboratóriumi műszerek is.

Útvonal: Széll Kálmán tér - Maros utca 1. : MOM Emlékszoba-  ( villamossal utazás ) – Apor Vilmos tér:  Igazak fala (2005, Kampfl-Pomsár) -  Csörsz utca:  Csörsz utcai ortodox zsidó temető (55.sz.) - 19.: a MOM egykori Kultúrháza ( bauhaus, 1951, Dávid Károly) – 29-35. egykor a Magyar Optika Művek 'F' épület csúcsán állt :  Íjász szobra ( 1939, Haich Erzsébet, 2009, Kampfl-Pomsár)-  MOM Lakópark és Bevásárlóközpont  ( 2001, Noll Tamás, Puhl Antal) - Süss Nándor emléksétány  – Papp László szobor (2017, Fekete Géza) - Gesztenyés- kert ( 1984 ) az egykori Németvölgyi temetők (1885- 1912; 1963) helyén -  a fasizmus üldözöttjeinek emlékműve ( 1984, Somogyi és Finta József); -  honvéd emlékmű (1877,   Gerenday Antal) ; ’56-os emlékoszlop ( 1992, Kovács Gábor) - Kettős gömb ( 1985, Paizs László ) szobor-  Jagelló út 1-3.sz: Budapesti Kongresszusi Központ ( 1984, Finta J.) – Alkotás u .63-67:Novotel Budapest City**** hotel (1982,Finta)  - báró Eötvös Loránd (1848-1919) szobra (  2021, Rieger Tibor)

Közlekedés: érvényes utazási bérlet vagy 1 db jegy

A Csörsz utcai temető látogatását a zsidó hitközség tette lehetővé. Kérjük, hogy a férfiak kipát, sapkát vagy valamilyen fejfedőt viseljenek.

Idegenvezető: Illavszky István túravezető, országjáró, a Budapesti Történeti Múzeum Baráti Kör Egyesület vezetőségi tagja,Telek György a Magyar Optikai Művek Emlékalapítványa részéről

Lezárult

3. Pesterzsébet – helytörténeti séta - péntek 10 óra

Indulás időpontja: 2025-02-21 10:00
Indulás helyszíne: Árpád-házi Szent Erzsébet Főplébánia-templom előtt
Útvonal: Árpád-házi Szent Erzsébet Főplébánia-templom – Ipartestületi székház - Gaál Imre Galéria - Kossuth Lajos utca - Pesterzsébeti Múzeum
Végzés helyszíne: Pesterzsébeti Múzeum
Menetidő: 3 óra

Járt már Budapest XX. kerületében? Itt az ideje, hogy immár egy hagyománnyá vált világnapi sétán rácsodálkozzon Pesterzsébet gazdag építészeti, képzőművészeti, kulturális kínálatára a hely történetét kutató szakavatott vezetők segítségével.

A séta az Árpád-házi Szent Erzsébet Főplébánia-templomban kezdődik, ahol megtekintjük Nagy Sándor csodálatos freskóit, majd a felújított Ipartestületi Székházat fedezzük fel. A Gaál Imre Galériában megismerkedünk az időszaki és állandó kiállításokkal, majd a Kossuth Lajos utcán végig sétálva megállunk a gyönyörű városháza előtt. Utunkat a Pesterzsébeti Múzeum neogótikus villaépületében zárjuk.

Útvonal: Árpád-házi Szent Erzsébet Főplébánia-templom – Ipartestületi székház - Gaál Imre Galéria - Kossuth Lajos utca - Pesterzsébeti Múzeum

Megközelíthető a Boráros térről induló 224, 224 E és 223 E busszal vagy a Határ útról induló 66-os busszal az Ady Endre utca / Topánka utca megállóig.

A séta időtartama: kb. 3 óra

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött!

Regisztrálni a következő email címen lehet: info@pesterzsebetimuzeum.eu

Lezárult 

Idegenvezető: D. Udvary Ildikó múzeumigazgató főmuzeológus, Dr. Benyovszky Tóth Anita és Skaper Brigitta muzeológusok

4. Víziváros – várszoknya A Duna és a vár között - péntek 10 óra

Indulás időpontja: 2025-02-21 10:00
Indulás helyszíne: Találkozó: 9.45-kor a Nagyi Palacsintázója előtt ( 1011 Budapest, I. ker. Batthyány tér 5.)
Útvonal: Batthyány tér - Mária tér - Toldy Ferenc utca - Hunfalvy János utca - Corvin tér - Szilágyi Dezső tér
Végzés helyszíne:
Menetidő: 2,5 óra

Volt itt egykor Bomba tér? Öt középkori település Víziváros helyén? Itt van Buda legrégebbik utcája? Valóban járt Casanova a Vízivárosban? Mi dolog a gyorskocsi? Mi a kapocs Cseh Tamás, Szerb Antal és a környék között? Kik voltak Toldy és Hunfalvy? Mi a Corvin tér titka és a Millacher-kúté? Hány kultúra nyomát őrzi a tér? Egy sor kérdésre válaszolunk, míg 172 lépcsőn felkaptatunk a vároldalba, majd leereszkedünk a Duna-partra. Sétánk véget Petz Samu Szilágyi Dezső téri református templomában ér .

Találkozó: 9.45-kor a Nagyi Palacsintázója előtt ( 1011 Budapest, I. ker. Batthyány tér 5.) Megközelítés : az M2-es Metró vagy a 19-es vagy a 41-es villamos Batthyány téri megállója

 

Idegenvezető: Kovács Zsuzsanna

Lezárult

5. Levéltári séta - péntek 10 óra

Indulás időpontja: 2025-02-21 10:00
Indulás helyszíne: Budapest Főváros Levéltárába 1139 Budapest, Teve utca 3–5.
Útvonal:
Végzés helyszíne:
Menetidő: 90 perc

Programok Budapest Főváros Levéltárában

Levéltárunk épületét végigjárva bemutatjuk a levéltár tevékenységét, ki milyen célra tudja igénybe venni a szolgáltatásainkat. Bekukkantunk néhány a nagyközönség elől máskor elzárt iratőrző raktárba, megnézzük, hogyan és épp min dolgoznak a restaurátorok és a digitalizálást végző kollégák. A séta végén a csoport a helyszínen ismerkedhet kutatás lehetőségekkel.

A séta az aulából indul.

Idegenvezető: Vezeti: dr. Garami Erika/Mautner Zoltán

Lezárult

6. Bolgárok nyomán a Ferencvárosban - péntek 10.30

Indulás időpontja: 2025-02-21 10:30
Indulás helyszíne:
Útvonal:
Végzés helyszíne:
Menetidő: 90 perc

Bolgárok nyomán a Ferencvárosban

Sétánkon a napjainkban (újra) formálódó „ bolgár negyeddel ” , a bolgárok magyarországi, budapesti jelenlétének történetével ismerkedünk meg. Tavaly (2024) adták át az összes bolgár közoktatási intézményt összefogó Bolgár Oktatási és Kulturális Központot. A Vágóhíd utca így a Bolgár Művelődési Ház, a Bolgár Országos Önkormányzat és az építészetileg is kiemelkedő értékű Szt. Cirill és Szt. Metód Bolgár Pravoszláv Templom egységével egész bolgár negyeddé, a bolgárok adminisztratív, hitéleti, kulturális, oktató bázisává vált. Sétánkon betekintünk a Ferencvárosban otthonára talált Bolgár Oktatási és Kulturális Központ munkájába, majd megismerkedünk a bolgár ortodox egyház Közép- és Nyugat Európai egyházmegyéjének központjaként szolgáló, Árkay Aladár tervezte templommal és közösségi életével. Akik kalauzolnak minket, két kultúra közvetítői, bolgár származású Magyarországon élő idegenvezetők.

10.30 Látogatás a Bolgár Oktatási és Kulturális Központba

Találkozó: 10.15-kor a Bp. IX. kerület Vágóhíd u. 19. sz. előtt

Aki bemutatja: Genát Andrea, a Bolgár Kulturális, Dokumentációs és Információs Központ vezetője

                                                                                                                     

11.00 Látogatás a Szt. Cirill és Szt. Metód Bolgár Pravoszláv Templomba és kápolnába

Az Árkay Aladár tervezte templom Budapest egyetlen bizánci stílusú, kereszt alaprajzú, háromhajós, kupolás építménye. A híres szófiai Alekszander Nevszki székegyház és a bacskovói kolostortemplom mintáját követi. A bolgár ortodox egyház Közép- és Nyugat Európai egyházmegyéjének központja. Szent Cirill és Metód nevét viseli, akik a bolgár egyház szentjei, a szláv írásbeliség megteremtői. Európa védőszentjei.

Az építészeti megjelenésében és egyházi rangjában kiemelkedő templom és kápolna együttese azon bolgár híveknek épült fel 1931-ben, akik a XIX. század elején telepedtek le Magyarországon. A főváros piacára termesztettek kemény munkával, sajátos technikával zöldséget. Központi intézményeiket itt, az élelmiszeriparáról, mezőgazdaságáról híres Ferencvárosban alakították ki. Itt szentelték fel első, hitük szerint ortodox kápolnájukat. Az egyre gyarapodó közösségük számára később a főváros adott telket a Vágóhíd utcában egy új templom építésére. Az építkezés költségeit a magyarországi bolgárok fedezték. A kor legrangosabb építészét kérték fel, hogy tervezzen számukra templomot.

Találkozó: 11.00-kor a Bp. IX. kerület Vágóhíd u. 15. sz. előtt

Otec Tancsó bemutatja a templomot és „beavatja” az érdeklődőket az ortodox szentély szimbolikájába.

A látogatást vezetik: Kupenova- Rónai Tánya, Németh Petra idegenvezetők

A programon a részvétel terítésmentes, de regisztrációhoz kötött.

Regisztrálni bolgaridegenvezetes@gmail.com e-mail címre lehet, legkésőbb 2025. február 19-ig.

 

Idegenvezető:

7. Millenniumi Földalatti Vasút - péntek 11 óra

Indulás időpontja: 2025-02-21 11:00
Indulás helyszíne: Deák Ferenc tér, Metróállomás aluljáró; bejutás a BKK ügyfélcentrumon keresztül
Útvonal:
Végzés helyszíne:
Menetidő: 30

Az európai kontinens első földalatti vasútja, a világörökség része

Gizella tér - Deák Ferenc tér- Váczi körút- Opera- Oktogon- Vörösmarty utca- Körönd-Bajza utca- Aréna út - Állatkert - Artézi fürdő 

Tárlatvezetések a Földalatti Vasúti Múzeumban II.

….1896. május 2-án megindult az európai kontinens első, villamos motorkocsikkal működő földalatti vasútja, Teljes hossza 3688,76 m, ebből alagút 3225,56 m, a felszíni szakasz 463,20 m, az állomások átlagos távolsága 375 m volt.

Az Ezredévi Kiállítás megnyitója alkalmával Budapesten tartózkodó Ferenc Józsefnek is bemutatták az új közlekedési eszközt. Az uralkodó átvette a díszalbumot, és megengedte, hogy a vasút felvegye a nevét. Majd beszállt a számára készült díszes 20- as pályaszámú kocsiba szállt, és az Állatkert állomásig utazott…..

Találkozó: min. 10 perccel a tárlatvezetések előtt a Földalatti Vasúti Múzeumban

Tárlatvezetés a Földalatti vasút és a metró története az építéstől napjainkig c. állandó kiállításon.

Ugyanitt megtekinthető a 150 éves budapesti fogaskerekű vasút történetét bemutató időszaki kiállítás is.

A tárlatvezetés Időtartama: 30 perc

Részvétel a helyszínen történő jegyváltással lehetséges.

Belépőjegyek : teljes árú: 900 Ft;  diák- és nyugdíjas jegy: 450 Ft;

                           6 év alatt, 70 év felett a belépés díjmentes

Létszám: 20 fő / csoport

Idegenvezető:

Lezárult

8. Utazás Zebegénybe és Vácra - Körösfői-Kriesch Aladár munkái- péntek 11.30

Indulás időpontja: 2025-02-21 11:30
Indulás helyszíne: Találkozó: 11.30- kor Zebegényben a Havas Boldogasszony templom előtt
Útvonal:
Végzés helyszíne:
Menetidő: 3,5 óra

Körösfői-Kriesch Aladár, a mester és tanítványainak a munkái a váci egyházmegyében

A Kós Károly tervezte zebegényi Havasboldogasszony plébániatemplom belső festése és a gróf Csáky Károly váci püspök megrendelésére épült Karolina-kápolna (1913) díszítése a középkori céhek gyakorlatát követve mester és tanítványai között megosztott műhelymunka keretein belül folyt.

A gödöllői szecessziós művésziskola alapító mestere és egyben az Iparművészeti Iskola díszítőfestészet szakának tanára és tanársegéde, Leszkovszky György vezetésével kifestett belső terek tanúskodnak Körösfői Kriesch Aladár művészet-pedagógiai felfogásáról, művészetoktatási elveiről.

Találkozó: 11.30- kor Zebegényben a Havas Boldogasszony templom előtt

          A dombtetőn lévő 1928- ban felavatott országzászló megtekintése

12.00 A Kós Károly tervezte, 1910-ben felépített, majd az akadémiai végzős osztály tanítványaival közösen 1914-ben kifestett belsőtér bemutatása.

                    Vonattal illetve egyénileg utazás Vácra.

14.00 Látogatás a Váci Püspöki palotában. Részvételi díj: 1.500 Ft/ fő

14.45 Rövid látogatás a Váci Nagyboldogasszony-székesegyházban a felújított Maulbertsch -freskók megtekintésével

15.30 Látogatás a Karolina- kápolnában

           gr. Csáky Károly püspök mauzóleumának belső tere Körösfői Kriesch Aladár díszítőfestésével (1917)

A séta időtartama kb. 3,5 óra

Részvétel a sétán: 1.500 Ft/ fő . A résztvevők egy Körösfői Kriesch Aladár művésztükör kiadványt kapnak.

Tourguide készülék használati díja : 610Ft/ fő.

Regisztráció:  max  35 fő  katigyuri87@gmail.com

A SÉTA BETELT!

Idegenvezető:

9. Tárlatvezetés a „Budapest közlekedik – a főváros közösségi közlekedésének 150 éve” című kiállításon - péntek 12 óra

Indulás időpontja: 2025-02-21 12:00
Indulás helyszíne: Budapest Főváros Levéltára1139 Budapest, Teve utca 3–5.
Útvonal:
Végzés helyszíne:
Menetidő: 90 perc

Programok Budapest Főváros Levéltárában

Az elsősorban a BFL irat- és fotóira támaszkodó kiállítás betekintést nyújt a fővárosi közlekedés sokszínű és összetett világába. Célja a fővárosi közösségi közlekedés sokszínűségének felvillantása az 1860-as évektől. Bemutatjuk a közlekedést megszervező vállalatokat, a különböző járműtípusokat (pl. Ikarus busz), hiszen Budapest utcáin az elsők között jelent meg Európában és a világon is a villamos, a földalatti, a fogaskerekű. Hangsúlyt helyezünk arra is, hogy a közlekedési dolgozókat) például sofőröket, kalauzokat) és az utasokat egyaránt megmutassuk. Ízelítőt kapunk arról, hogy alakult át a közlekedés a főváros átalakulásával párhuzamosan tervek, térképek, fotók, személyzeti iratok és panaszleveleken keresztül.

A vezetés az aulából indul.

A kiállítás vezetés nélkül munkanapokon megtekinthető.

 

Idegenvezető: A tárlatvezetést a két kurátor Kiss-Huszár Renáta és dr. Somorjai Szabolcs tartja

Lezárult

10. Budapest- a város és hídjai – könyvbemutató - péntek 14 óra

Indulás időpontja: 2025-02-21 14:00
Indulás helyszíne: Budapest Főváros Levéltára 1139 Budapest, Teve utca 3–5.
Útvonal:
Végzés helyszíne:
Menetidő: 60 perc

A levéltár korábbi időszaki tárlata anyagát a kiállítás kurátorai kétnyelvű (magyar és angol) nyelvű katalógusban örökítették meg. A kötet bemutatja a folyón átkelés lehetőségeit, az igények változását és az arra adott válaszokat, azaz az új átkelőhelyek hogyan hatottak vissza Pest, Buda és Óbuda arculatára. Kiemelendő a kötet gazdag illusztrációs képanyaga, a szépirodalmi idézetek, visszaemlékezések, korabeli hírlapcikkek és az egyes hidak kronológiája.

A kötetet írta és szerkesztette dr. V. László Zsófia, bemutatja Domonkos Csaba muzeológus (Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum).

A kiadvány a megnyitó után kedvezményes áron megvásárolható.

Regisztráció nélkül látogatható program.

Idegenvezető:

Jelentkezés

11. „ Das ist ein Unicum!” – 2015 óta Hungaricum. Látogatás az Unicum Házban - péntek 14 és 16.30 óra

Indulás időpontja: 2025-02-21 14:00
Indulás helyszíne: Találkozó: 10 perccel a vezetés megkezdése előtt az Unicum Házban (Bp. IX. Dandár utca 1. sz. múzeum bejárata)
Útvonal:
Végzés helyszíne:
Menetidő: 90 perc

Ferencváros gyárai, ipartelepei helyét ma lakóparkok, irodaházak, loftok foglalják el. Zwack J. és Társai gyára régi korok tanújaként ugyanott áll, ahová 1892-ben települt. Múltjával kapaszkodik a jövőbe.

Világhírű márkájának történetét a Zwack család históriáján keresztül végig kísérjük az Unicum Ház https://unicumhaz.hu/ látogatása során.

A 20 perces „immerzív” filmvetítés után vezetéssel megtekintjük a múzeumi tereket, a régi lepárlót és a pincét. A pincében tölgyfahordóból csapolva kóstolhatunk - kizárólag a 18 év feletti vendégek - Unicumot és Unicum Szilvát.

A Mintaboltban a szeszesitalokra 5% kedvezményt biztosít az Unicum Ház.

A program a megadott időpontban indul.

A tárlatvezetést a Látogatóközpont munkatársai tartják.

A belépődíj: 1975 Ft/fő – félárú jegy az Idegenvezetők Világnapja alkalmából.

A megváltott jegy a teljes múzeumi programot és 2 italkóstolót (Unicum és Unicum Szilva) is tartalmaz. 18 év alatti vendégeknek az ár változatlan, azonban a túra nem tartalmaz kóstolót!

Létszám: max. 30 fő jelentkezését várjuk a termek és a pince befogadóképessége miatt

Belépőjegyüket előre megvásárolhatják az alábbi linken: https://zwack.jegy.eu

A helyszínen jegyet váltani a maradék jegyek függvényében lehetséges

Idegenvezető:

12. Budavári Nagyboldogasszony (Mátyás)-templom - péntek 14 óra

Indulás időpontja: 2025-02-21 14:00
Indulás helyszíne: Találkozó: 13:50-kor a Mátyás-templom (1014 Budapest, Szentháromság tér 2.) turista bejáratánál (Mária-kapu, a templom déli oldalánál).
Útvonal:
Végzés helyszíne:
Menetidő: 45 perc

A vezetés díja: 1000 Ft/ fő az Idegenvezetők Világnapja alkalmából.

Kérjük, a látogatás előtt a pénztárban váltsa meg belépőjegyét!

Létszám: max. 50 fő, érkezési sorrendben.

Idegenvezető: Az épületbemutató sétát a templom helyi idegenvezetője tartja.

13. Séta a Vízivárosban - a Clark Ádám tértől át a Fő utcán a Corvin térig - péntek 14.30

Indulás időpontja: 2025-02-21 14:30
Indulás helyszíne: Találkozó: 14.15-kor a 0 kilométerkőnél (Bp. I. Clark Ádám tér, a Budavári Sikló közelében) 
Útvonal: Clark Ádám tér - Fő utca – Corvin tér - Budai Vigadó (Hagyományok Háza)
Végzés helyszíne:
Menetidő: 2 óra

A tér, ahonnan indulunk, egybe fogja a XIX. sz. városfejlődés tanú épületeit, mérnöki műveit: a Széchenyi Lánchidat (1849) és szintén Adam Clark nevéhez köthető Budai Váralagutat (1857), mely Krisztinavárost nyitotta meg a közlekedésnek, kereskedelemnek, a Lánchíd-palota épületét (1867-69) és gr. Széchenyi Ödön megálmodta, Wohlfahrt Henrik megtervezte (1870) Budai Hegypályát, köznapi nevén Siklót.  A II. világháború előtt a tér gazdasági, kereskedelmi központ jellegét a Magyar Kir. Kereskedelemügyi Minisztérium és a Lánchíd kávéháznak otthont adó Budai Takarékpénztár - hangsúlyozták. Ez utóbbi helyén épült a modern Hotel Clark Budapest (2018).

A 0 kilométerkőtől indulunk, és a római kori nyomvonalat követő országútra lépünk. A Fő utcán tartunk a Corvin tér felé. Közben régi főúri paloták, köztük Hubay Jenő hegedűművész palotája, rangos bérházak, székházak környezetében haladunk. Megállunk a téren, mely civilizációk, kultúrák találkozóhelye, ahogy az itt álló Budai Vigadó falai között működő Hagyományok Háza, melynek küldetése a magyar és hazánkban élő nemzeti kisebbségek népi hagyományának a bemutatása, „továbbörökítése’’. https://hagyomanyokhaza.hu/hu

A séta: ingyenes

Regisztráció: https://forms.gle/Bhgq44XxXNNqcNhf7

Idegenvezető: A sétát vezeti és a Budai Vigadó látogatható tereit bemutatja: Dóra Fruzsina idegenvezető, etnográfus, a Hagyományok Háza munkatársa

14. „Felvillanyozva”- a Magyar Elektrotechnikai Múzeum a Kazinczy utcában - péntek 16.30

Indulás időpontja: 2025-02-21 16:30
Indulás helyszíne: „Felvillanyozva”- a Magyar Elektrotechnikai Múzeum a Kazinczy utcában
Útvonal:
Végzés helyszíne:
Menetidő: 30 perc

Tudja-e, hogy a világon egyedülálló múzeumba lép, ha felkeresi az Elektrotechnikai Múzeumot, itt a „bulinegyedben”? Már maga az épülete is elektrotechnikai műtárgy, egy hajdani transzformátorállomás. Tudja- e azt is, hogy a transzformátor (1885) és a hagyományos izzólámpa (1904) eredeti magyar innováció? Tudja-e, hogy az "örök város", Róma villamosenergia-ellátását a magyar Ganz-gyár mérnökei tervezték és a Ganz-gyár valósította meg? Megnézheti, milyen és hogyan működik a villamos Kolumbus-tojás, az ívlámpa. Megláthatja, milyen háztartási villamos eszközöket használtak a XIX. és a XX. század fordulójától az 1970-es évekig..... Megtekintheti a távközlés eszközeinek fejlődéstörténetét a mechanikus távírótól az internetig. Az Elektrotechnikai Múzeumban egy (hosszabb) épületséta keretében kísérletek, villamos jelenségek tapasztalataival is gazdagodhat.

Belépti díj: https://kozlekedesimuzeum.hu/hu/tagintezmenyek?tid=2

Idegenvezető: Vezeti: dr. Tóth Judit okl. villamosmérnök, szakvezető

Jelentkezés

15. A Szabadság tér, 1905 - péntek 17 óra

Indulás időpontja: 2025-02-21 17:00
Indulás helyszíne: Találkozó: az Interaktív szökőkút közepén, az Október 6.utca és a tér találkozásánál
Útvonal: Szabadság tér és a környező házak- a Sétatér-  „Virulj !” – a tér nagy és Kolodko-szobrai
Végzés helyszíne:
Menetidő: 90 perc

A katonaság végül átadta Pest városának nem csak a Gellért-hegyi erődítményt, a Neugebäude / Újépületet is. A közel száz évet megélt kaszárnyaként, börtönként, kivégzőhelyként elhíresült hatalmas épülettömböt 1897-ben lebontják. Telkét felparcellázzák s ott, ahol az udvara állt, egy megkomponált tér születik, köré különféle rendeltetésű házak sora épül. A magas telekárak miatt—a közelben épülő Országház miatt felértékelődik a térség-  gazdag polgárok, szervezetek építkeznek, a pénz palotái épülnek. Tudatos város- és területrendezési tervezés eredményeképpen öt év alatt 1905-ben létrejön a Szabadság tér és közvetlen környezete a Szent István Bazilika és az Országház között. Sétánkon körbejárjuk a teret, emlékezünk nagyjainkra, felidézzük történetének fejezeteit-  egy „ béka szemszögéből ’’ is.

 

Idegenvezető: A sétát vezeti: Fésűs Mónika idegenvezető

Lezárult

16. Épülettörténeti séták a 160 éves Pesti Vigadó tereiben - péntek 17 óra

Indulás időpontja: 2025-02-21 17:00
Indulás helyszíne: Találkozó: a séta előtt 15 perccel a Pesti Vigadó (Budapest V. Vigadó tér 2.) előcsarnokában, a Jegypénztárnál.
Útvonal:
Végzés helyszíne:
Menetidő: 60 perc

A Pesti Vigadó falai között született meg 1873-ban Pest, Buda és Óbuda egyesítésével Magyarország új fővárosa, a XIX. század végétől világvárossá nőtt Budapest. Fővárosunk és országunk történelmében, zenei, kulturális életében a kezdetektől kiemelkedő szerepet játszó intézmény. 160 éve a pesti Duna-part meghatározó eleme, világörökségi helyszín.

A vezetés időtartama várhatóan 60 perc

Az Idegenvezetők Világnapja alkalmából meghirdetett sétákra 2025. február 21-én és február 22-én a látogatók FÉLÁRON válthatnak jegyet, azaz egységesen 1750 Ft/fő áron.

Találkozó: a séta előtt 15 perccel a Pesti Vigadó (Budapest V. Vigadó tér 2.) előcsarnokában, a Jegypénztárnál.

A csoport létszáma: max. 35 fő

Idegenvezető: Az épületismertető sétákat  Drescher Ferenc, Kerényi Anikó, Tábi Márta és Kozák Attila , a Pesti Vigadó helyi vezetői, szakképzett idegenvezetők tartják.

Lezárult

17. Épülettörténeti séták a 160 éves Pesti Vigadó tereiben - péntek 18 óra

Indulás időpontja: 2025-02-21 18:00
Indulás helyszíne: Találkozó: a séta előtt 15 perccel a Pesti Vigadó (Budapest V. Vigadó tér 2.) előcsarnokában, a Jegypénztárnál.
Útvonal:
Végzés helyszíne:
Menetidő: 60 perc

A Pesti Vigadó falai között született meg 1873-ban Pest, Buda és Óbuda egyesítésével Magyarország új fővárosa, a XIX. század végétől világvárossá nőtt Budapest. Fővárosunk és országunk történelmében, zenei, kulturális életében a kezdetektől kiemelkedő szerepet játszó intézmény. 160 éve a pesti Duna-part meghatározó eleme, világörökségi helyszín.

A vezetés időtartama várhatóan 60 perc

Az Idegenvezetők Világnapja alkalmából meghirdetett sétákra 2025. február 21-én és február 22-én a látogatók FÉLÁRON válthatnak jegyet, azaz egységesen 1750 Ft/fő áron.

Találkozó: a séta előtt 15 perccel a Pesti Vigadó (Budapest V. Vigadó tér 2.) előcsarnokában, a Jegypénztárnál.

A csoport létszáma: max. 35 fő

Jegyek korlátozott számban még ezen a linken kaphatók!

 

Idegenvezető: Az épületismertető sétákat  Drescher Ferenc, Kerényi Anikó, Tábi Márta és Kozák Attila , a Pesti Vigadó helyi vezetői, szakképzett idegenvezetők tartják.



Összesítő

  • Külső-Ferencváros 120 percben Szent Kereszt templom, József Attila lakótelep, Gundel iskola - péntek 9.30
  • Indulás időpontja:
    2025-02-21 09:30
  • Indulás helyszíne:
    Találkozó: 9.15-kor a Szent Kereszt templom előtt (1091 Budapest, Üllői út 145.)
  • Útvonal:
  • Menetidő:
    2 óra
  • Járatszám:
  • Max létszám:
    30
  • Feliratkozók:
    30
  • Lezárult
  • Ipartörténeti séta – A Magyar Optikai Művek - péntek 10 óra
  • Indulás időpontja:
    2025-02-21 10:00
  • Indulás helyszíne:
    Találkozás: 10 órakor a Bp. II. Széll Kálmán téren az óra alatt ( utazás a Déli p.u. megállóból az 59-es villamossal az Apor Vilmos térig )
  • Útvonal:
  • Menetidő:
  • Járatszám:
  • Max létszám:
    20
  • Feliratkozók:
    20
  • Lezárult
  • Víziváros – várszoknya A Duna és a vár között - péntek 10 óra
  • Indulás időpontja:
    2025-02-21 10:00
  • Indulás helyszíne:
    Találkozó: 9.45-kor a Nagyi Palacsintázója előtt ( 1011 Budapest, I. ker. Batthyány tér 5.)
  • Útvonal:
    Batthyány tér - Mária tér - Toldy Ferenc utca - Hunfalvy János utca - Corvin tér - Szilágyi Dezső tér
  • Menetidő:
    2,5 óra
  • Járatszám:
  • Max létszám:
    25
  • Feliratkozók:
    25
  • Lezárult
  • Levéltári séta - péntek 10 óra
  • Indulás időpontja:
    2025-02-21 10:00
  • Indulás helyszíne:
    Budapest Főváros Levéltárába 1139 Budapest, Teve utca 3–5.
  • Útvonal:
  • Menetidő:
    90 perc
  • Járatszám:
  • Max létszám:
    20
  • Feliratkozók:
    20
  • Lezárult
  • Millenniumi Földalatti Vasút - péntek 11 óra
  • Indulás időpontja:
    2025-02-21 11:00
  • Indulás helyszíne:
    Deák Ferenc tér, Metróállomás aluljáró; bejutás a BKK ügyfélcentrumon keresztül
  • Útvonal:
  • Menetidő:
    30
  • Járatszám:
  • Max létszám:
    20
  • Feliratkozók:
    20
  • Lezárult
  • Tárlatvezetés a „Budapest közlekedik – a főváros közösségi közlekedésének 150 éve” című kiállításon - péntek 12 óra
  • Indulás időpontja:
    2025-02-21 12:00
  • Indulás helyszíne:
    Budapest Főváros Levéltára1139 Budapest, Teve utca 3–5.
  • Útvonal:
  • Menetidő:
    90 perc
  • Járatszám:
  • Max létszám:
    15
  • Feliratkozók:
    15
  • Lezárult
  • Budapest- a város és hídjai – könyvbemutató - péntek 14 óra
  • Indulás időpontja:
    2025-02-21 14:00
  • Indulás helyszíne:
    Budapest Főváros Levéltára 1139 Budapest, Teve utca 3–5.
  • Útvonal:
  • Menetidő:
    60 perc
  • Járatszám:
  • Max létszám:
    85
  • Feliratkozók:
    10
  • Jelentkezés
  • „Felvillanyozva”- a Magyar Elektrotechnikai Múzeum a Kazinczy utcában - péntek 16.30
  • Indulás időpontja:
    2025-02-21 16:30
  • Indulás helyszíne:
    „Felvillanyozva”- a Magyar Elektrotechnikai Múzeum a Kazinczy utcában
  • Útvonal:
  • Menetidő:
    30 perc
  • Járatszám:
  • Max létszám:
    20
  • Feliratkozók:
    14
  • Jelentkezés
  • A Szabadság tér, 1905 - péntek 17 óra
  • Indulás időpontja:
    2025-02-21 17:00
  • Indulás helyszíne:
    Találkozó: az Interaktív szökőkút közepén, az Október 6.utca és a tér találkozásánál
  • Útvonal:
    Szabadság tér és a környező házak- a Sétatér-  „Virulj !” – a tér nagy és Kolodko-szobrai
  • Menetidő:
    90 perc
  • Járatszám:
  • Max létszám:
    25
  • Feliratkozók:
    25
  • Lezárult
  • Épülettörténeti séták a 160 éves Pesti Vigadó tereiben - péntek 17 óra
  • Indulás időpontja:
    2025-02-21 17:00
  • Indulás helyszíne:
    Találkozó: a séta előtt 15 perccel a Pesti Vigadó (Budapest V. Vigadó tér 2.) előcsarnokában, a Jegypénztárnál.
  • Útvonal:
  • Menetidő:
    60 perc
  • Járatszám:
  • Max létszám:
    35
  • Feliratkozók:
    35
  • Lezárult