Tisztelt Érdeklődő!
Kérjük, figyelmesen olvassa el a sétákon, tárlatvezetéseken és egyéb programon való részvétel feltételeit. Regisztrálni az adott sétánál, programnál megadott e-mail címen vagy regisztrációs linken tud.
A megjelölt gyalogos sétáinkhoz a kulturált, városbarát turizmus előmozdítása érdekében egyszerűen kezelhető audioguide adó-vevő készüléket használunk.
Nincs hangoskodás! Az audioguide készülék segítségével idegenvezetőink normál beszédhangon mutatják be a látványosságokat, és vezetik a csoportot a séták színterén: szabadban, épületbelsőkben. A készülék hatótávolságának köszönhetően nincs lemaradás a sétán! Bátran fényképezhetünk, elidőzhetünk egy-egy szép épületrészleten.
Tourguide készülék használati díja általában bruttó 610,- Ft/fő
A készülékeket az Idegenvezetők Világnapja alkalmából a Tourguidesystem.hu Kft. kedvezményes áron biztosítja a résztvevőknek, mely összeget a séta helyszínén a jelentkezés során kell kifizetni a szolgáltatónak. Kérjük, hogy előre készítsék ki lehetőleg kis címletben (500) és a helyszínen adják át a társaság munkatársának. A készülékek befizetéséről a helyszínen egy nyilvántartás készül, amennyiben számlát igényel, úgy kérjük, hogy fáradjon majd be a szolgáltató irodájába munkanapokon.
A program változtatás jogát fenntartjuk!
A csoportos sétákról hang- és képfelvétel is készül, melyet a későbbiekben promóciós jelleggel felhasználunk. Azzal, hogy eljön a sétára, Ön ehhez a felvételhez hozzájárul.
Regisztráció
Kérjük, regisztráció után a visszaigazoló e-mailben megküldött aktiválási linken keresztül érvényesítse regisztrációját, ellenkező esetben az 48 óra után törlődik! Ha nem kapta meg a visszaigazoló e-mailt, akkor először nézze meg a Spam (levélszemét) mappában. Kérjük, visszaigazolás hiányában ne regisztráljon többször, mert akkor sem fogja megkapni a visszaigazoló e-mailt, csak lefoglalja a helyeket mások elől!
A központi regisztrációnál egy fő maximum további 4 főt tud regisztrálni. Csoportos regisztrációra nincs lehetőség.
1. Gödöllői Városi Múzeum vasárnap 10-től 16 óráig
A múzeum a település központjában álló, az 1760-as években épült egykori uradalmi fogadó épületében várja látogatóit.
A Világnapok alkalmából február 22-én szombaton és 23-án vasárnap állandó kiállításai térítésmentesen látogathatók.
Kiállítások:
- Gödöllő a mi városunk: a város gazdag múlttal rendelkező töréneteét mutatja be interaktív formában.
- A Gödöllői Művésztelep: a szecesszió jegyében alkotó egyetlen hazai csoprot- képzős és iparművészeti kiállítás.
- A magyar cserkészmozgalom története: a cserkészmozgalom fénykora hazánkban, a két világháború közötti időszak.
- Zsivajgó természet: A Gödöllői Tájvédelmi Körzet változatos, gazdag , erdők-mezők-vizeinek élővilágába kalauzolja a látogatókat.
A múzeum címe: Gödöllő, Szabadság tér 5., Ajánlott megközelítés BHÉV-el Budapest Örs vezér teréről Gödöllő Szabadság tér megállóig
A Budapesttől alig harminc kilométerre fekvő Rákos-menti település számtalan látnivalóval várja az ide érkezőket. A várost körülvevő, erdő borította dombok már a korai időktől híres vadászatok színhelyei és manapság a természetjárók kedvelt kirándulóhelyei. Hazánk egyik legnagyobb barokk kastélya történelmi emlékhely – nevezetes országos események színhelye.
Máriabesnyőn a Grassalkovichok által felépített bazilika híres búcsújáróhely.
A múlt század elején itt működő európai hírű szecessziós művésztelep alkotóinak festményei, üvegablakai, szobrai több fővárosi középületeinket is díszítik: / Parlament, Zeneakadémia /.
Gödöllő a parkok városa – a kastély csodás tájképi kertje, egykori Alsó-parkja, az Erzsébet- emlékpark, a város határában a Méhészeti múzeum ősparkja, és hazánk legnagyobb erdészeti arborétuma a hajdani József főherceg liget.
A városunkban működő Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemre több kontinensről is érkeznek ide hallgatók. Az egyetem melletti területen álló Premontrei Apátság 2024. évben felszentelt új temploma pedig városunk legújabb ékessége.
Településünk különleges értéke az a kivételes, sokrétű, pezsgő kulturális élet, amely nemcsak a környék, de fővárosi lakosok jó részét is idevonzza.
Gödöllő városa mindig szeretettel várja a hozzánk látogató vendégeket!
2. Időutazás a Városligetben: a kezdetektől napjainkig – világhíres mesterek és felfedezéseik, találmányaik nyomán - vasárnap 10 óra
Vajon ki volt az, aki a „legkegyelmesebben megengedte”, hogy róla nevezzék el a világ első villamosmeghajtású vasútját? Hol található a Széchenyi Gyógyfürdő gyógyvizének forrása? Milyen mély lehetett ez a kútforrás, ha a korabeli újság azt írta róla, hogy „a legmélyebb kút a földkerekségen”? Vajon miért nem engedte a korabeli arisztokrácia a leánygyermekeit a befagyott Városligeti tavon korcsolyázni? Mit jelenthetett az, hogy 15 „előítélet nélküli” taggal alakult meg a Pesti Korcsolyázó Egylet 1869. december 2-án? „Van egy titokzatos híd a Városligetben a Hősök tere és a tó között. Céltalan kerülő az ég felé, emléke a nincsnek." Mi célt szolgálhatott ez a híd? Miért lett a tó partján álló Bar&Grill létesítménynek »Nyereg« az elnevezése? Ezekre és hasonló kérdésekre keressük a válaszokat a Városligetben sétálva. Jöjjön és tartson velünk!
Időpontok és találkozás:
2025. február 22., szombat 15.00 - kb. 17.30
2025. február 23., vasárnap 10.00 - kb. 12.30
Találkozás: a sétára Jelentkezőknek a visszaigazoló e-mailben kerül megírásra!
A részvétel díjtalan, de regisztrációhoz kötött!
Regisztráció (max. 25 fő): kanizsai.eszter.p@gmail.com e-mail címen
Tárgy-ba kérjük beírni: Séta címe és időpontja!
A sétán Tourguide készüléket használunk, amelynek díja:610Ft/fő, a helyszínen fizetendő. készpénzben. Kérjük a pontos összeget kiszámolva legyen szíves hozni!
A SÉTA BETELT!
3. A kőbányai zsidóság története - vasárnap 10 óra
A kőbányai zsidóság története
A zsidóság lélekszáma Kőbányán összefügg a gyáripar (a tégla- és cserépipar, a sör-és gépipar) kialakulásával és gyors fejlődésével. 1891-ben a népes neológ közösség felépíti első imaházát a várostól kapott Liget utcai telken.1909-ben engedélyt kap egy nagy zsinagóga építésére, melynek terveit Schöntheil Richárd készíti el. Az építőmester Sorg Antal. A korában merész vonalú, anyag használatában újszerű, szecessziós megjelenésű épület ma is áll tanújaként az időnek, amikor falai között közössége élte mindennapjait, ünnepeit...
Találkozó:10-kor a Cserkesz utcai Zsinagóga (Mindenki Templom) előtt, a játszótér felől (Bp. X. Cserkesz utca 7-9.)
Tourguide készülék használati díja: 610Ft/fő
Lezárult
4. Duna-menti ókori birodalmi város – Aquincum Séta Aquincumi Régészeti Parkban - vasárnap 10.30
Sétánkon e Duna-parti városrész, Aquincum történetét, kultúrtörténeti értékeit mutatjuk be. Megismerkedünk a máig feltárt romokból kirajzolódó polgárváros szerkezetével, közműveivel, középületeivel, templomaival, lakóházainak berendezéseivel. Szembesülünk a római kor mérnökeinek tudásával, technológiai ismereteivel. Megtekintjük a világhírű aquincumi víziorgonát, Aquincum első helytartójának, a későbbi Hadrianus császár palotájának az emlékeit.
Megfejtjük, mit üzennek az utókornak a síremlékek, szarkofágok faragványai. A lároknak is megtudjuk az értelmét. Azt is látni fogjuk, milyen állatok hagyták itt lábnyomukat közel 2000 évvel ezelőtt.
1031 Budapest, Szentendrei út 135. aquincum@aquincum.hu
Az Aquincumi Múzeum díjtalan belépést engedélyez azoknak, akik a sétára az Idegenvezetők Világnapja hivatalos honlapján regisztrálnak.
A Tourguide készülék használataának díját helyben kell fizetni.
Lezárult
5. Arisztokraták a Budai Várban - vasárnap 10.30 óra
Szerelmek, bálok, műgyűjtemények, II. világháborús történetek, gyilkosságok- az élet csillogó és sötét oldalairól, szenvedélyekről szól a sétánk. Főszereplői ősi arisztokrata családok tagjai, akik társadalmi rangjukhoz méltó élettérként a budai várban (is) laktak– a királyi palotához közelebb-távolabb. Otthonaik pazar fényét bemutatni nem tudjuk, annál többet mesélhetünk őmagukról, életmódjukról, szokásaikról, szenvedélyeikről.
Útvonal: Sándor palota – Habsburg József főherceg palotája – a műgyűjtő báró Hatvany Ferenc – a Batthyányiak palotája a Dísz téren – Horthy Miklós menye, gróf Edelsheim-Gyulai Ilona grófnő - herceg Czartorisky Mária – az Úri utca rangos palotái: Széchenyi-, Hatvany- és Forgách- paloták– báró Hatvany Lajos otthona és irodalmi estjei– egy mesés szerelem története: herceg Esterházy Pál és Ottrubay Melinda – a Táncsics Mihály utca arisztokrata történetei: a Zichy- palota botránya, Apponyi grófi ház rejtélye, báró Hatvany Irén páratlan porcelángyűjteménye
A Tourguide használati díja:610 Ft/fő
Lezárult
6. Az első görög diaszpóra emlékei a mai pesti belvárosban - vasárnap 11 óra
Az első görög diaszpóra emlékei a mai pesti belvárosban, avagy hogyan vált Pest a török kiűzetése után virágzó kereskedelmi központtá?
Szeretnéd megtudni, hogy:
- Hány náció kellett ahhoz, hogy a Lánchíd-projekt létrejöhessen?
- Kinek a pénzéből épült fel a híd?
- A XIX. században ki volt a legnagyobb mecénás az országban?
- A Váci utca melyik mellékutcája volt magánkézben?
- Kinek köszönhetjük a Városligetet?
- Miért galamb a Galamb utca?
- Kik voltak a Sinák, Nákók, Lykák, Borárosok, Harisok, Szacelláriak, Murátiak, Derrák, stb?
A válaszokat megtudhatod egy belvárosi séta keretében a Lánchídtól az Erzsébet téren és a József nádor téren át, végig a Váci utca északi szakaszán a Petőfi téri Görög templomig.
Követjük az ókori görögök példáját, sétálva beszélgetünk, beszélgetve sétálunk, és közben a megmaradt klasszicista házak (és persze a meg nem maradottak hűlt helye) kirajzolja a XVIII-XIX. századi pesti görög kereskedők életrevaló és gazdag közösségét, családjait, terveit és csalódásait, és azt, hogyan járultak hozzá eme csodás város kialakulásához.
Találkozó: 11 órakor a Magyar Tudományos Akadémia előtt. (1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.)
A sétát Bakirdzi Kalliopé, a második görög diaszpóra tagja vezeti.
Regisztráció: kalliopebakirdzi@gmail.com
A TURNUS MEGTELT!
7. Millenniumi Földalatti Vasút - vasárnap 11 óra
Az európai kontinens első földalatti vasútja, a világörökség része
Tárlatvezetések a Földalatti Vasúti Múzeumban IV.
A Földalatti vonalát Buda-Óbuda-Pest egyesítésének centenáriumára (1973) a Mexikói útig meghosszabbították. A teljes 4,4 km-es vonal föld alá került. Az átépítés alkalmával kicserélték a biztosító berendezéseket is. Ekkor tért át a Földalatti a „jobbra hajts” közlekedésre.
A kontinens első -1896. május 2-án átadott- földalattijának állít emléket a Földalatti Vasúti Múzeum, amely 1975-ben nyitotta meg kapuit a látogatók előtt. A millenniumi földalatti vasút egyik eredeti alagútszakaszát, melyet 1955-ben a kelet-nyugati metró építésekor iktattak ki a forgalomból, alakították ki muzeális térnek. A kiállított három vasúti kocsit 1975-ben a nyitott födémrészen keresztül, daruval emelték be a vágányokra. A vasúti kocsik, makettek, iratok (tervrajzok, térképek, építési napló stb.) fényképek, tárgyi emlékek hiteles környezetben mutatják be a millenniumi földalatti vasút és a budapesti metró történetét.
Találkozó: min. 10 perccel a tárlatvezetések előtt a Földalatti Vasúti Múzeumban (Deák Ferenc tér, Metróállomás aluljáró; bejutás a BKK ügyfélcentrumon keresztül)
Tárlatvezetés a Földalatti vasút és a metró története az építéstől napjainkig c. állandó kiállításon.
Ugyanitt megtekinthető a 150 éves budapesti fogaskerekű vasút történetét bemutató időszaki kiállítás is.
Részvétel a helyszínen történő jegyváltással lehetséges.
Belépőjegyek : teljes árú: 900 Ft; diák- és nyugdíjas jegy: 450 Ft;
6 év alatt, 70 év felett a belépés díjmentes
Lezárult
8. Budai Várhegy - Buda polgárváros, „Végvárak” - a kultúra terei a Budai Várnegyedben - vasárnap 11 óra
A Várhegy lábától a platóra a Bécsi kapun át sétálunk. Egy sajátos művészeti- kulturális, történelmi útvonalon haladunk. Meglátogatjuk a kortárs művészeteknek kaput nyitó Várfok Galériát, az „újraélesztett” Borsos Miklós Emlékmúzeumot, Bakó Annamária „szívből táplált” Litea Könyvesboltját és Teázóját. Felkeressük a patinás múltú, aukciós házként is működő Koller Galériát. A várfalig nyúló reneszánsz szoborkertjével a művészet örök létezésének bástyájaként él, lélegzik a Vár lakóházainak szövetében. A bensőséges hangulatú, ritka, különleges értéket képviselő „kulturális élőhelyek” sorát a Zenetörténeti Múzeumnak otthont adó Erdődy-Hatvany -palota udvarán zárjuk.
A séta folytatásaként ajánljuk, tekintsék meg (egyénileg, jegyvétellel) a Zenetörténeti Múzeumot. A 18.században épült barokk palota tereiben kiállított hangszer- és zenetörténeti kiállítás igazi élményt nyújtó utazás a zene világában. https://zti.hu/index.php/hu/koncertek/22-muzeum
A Tourguide készülék használati díja a helyszínen fizetendő.
Lezárult
9. Természetjárás a Budai-hegyekben, a Hármashatárhegytől Hűvösvölgyig - vasárnap 12 óra
Budai-hegyek
Túránkat a Szépvölgyi út végén található Fenyőgyöngye vendéglőtől kezdjük. Rövid emelkedő után elérjük az Árpád-kilátót, ahonnan csodás panoráma nyílik a fővárosra, a hidakkal ívelt Dunára. A turistaúton tovább haladva elmegyünk az Oroszlán szikla mellett. Ez egy dolomittömb, ami jellegzetes alakjáról kapta nevét. Hamarosan kiérünk a Pesthidegkút határában levő Vitorlázó repülőtérre. Itt akár siklóernyősöket is láthatunk. A kék jelzésen érünk Hűvösvölgybe, ahol a túra végén megismerhetjük a Gyermekvasút “Hűvösvölgy” állomását, mely az idén ünnepli 75. születésnapját.
Táv: kb. 6 km ; nehézségi fok: könnyű
Találkozó: 11:45-kor a Fenyőgyöngye vendéglő előtt (1025. Budapest, Szépvölgyi út 155.) Megközelítés: tömegközlekedéssel a Kolosy térről induló 65A busszal
Kérjük az időjárásnak és túrázásnak megfelelően öltözzenek. A túrán mindenki saját felelősségére vesz részt
Regisztráció: magdolna.borza@outlook.com
A SÉTA BETELT!
10. Körösfői -Kriesch Áladár (1863 - 1920) szecessziós művészete a székesfővárosban - vasárnap 12.30
Sétánkon a Gödöllői Művésztelep alapítójaként ismert mester műveivel ismerkedünk.
Az alkotások Lotz Károly és Than Mór munkáihoz hasonlóan nagy állami megrendelésre készültek, rangos közintézményeink falait díszítik. Körösfői Kriesch Aladár szecessziós falképei, freskói viszont jelentősen eltérnek az iskola nagy képviselőinek művészi felfogásától. Az impozáns méretű falképek műfajában egyéni hangot képviselnek.
Sétánkon először az Országház Vadásztermét díszítő falképet tekintjük meg. Következő állomásunkon csak emlékezni tudnunk a mester munkáira, amelyeket a Nemzeti Szalon számára készített. Ezek az épülettel együtt megsemmisültek. Sétánk következő állomásán a Központi Papnevelde rejtett terében megcsodáljuk a mester üvegfestményét. Sétánkat a Zeneakadémián zárjuk, ahol megtekintjük a gödöllői művész alkotásait, köztük A művészet forrása c. falképet.
Útvonal: Országház (1904, Steindl): Főlépcsőház- Kupolaterem- Vadászterem:
1902, Bölényvadászat (Attila megmenti Budát), Halászat a Balatonon a XV. században- (A Vadászterem megtekintése akkor lehetséges, ha a séta napján nincs hivatalos program az Országházban)
Erzsébet tér: a hajdani Nemzeti Szalon- Papnövelde u. 5-7. Egyetemi templom - Papnevelde (A Jó Pásztor üvegablak, Róth Miksa, 1918) – Zeneakadémia: a gödöllői mester alkotásai, köztük A művészet forrása c. falkép, 1907)
Köszönjük az intézményeknek, hogy engedélyezték az ingyenes látogatást.
Közlekedés: 2-3 BKV-jegy
A létszám regisztrációhoz kötött, regisztrálni ezen az email címen lehet: katigyuri87@gmail.com
A Tourguide készülék használati díja: 610Ft/fő
11. Szent István királyunk Szent Jobbját és Árpád-házi szentjeink emlékét őrző Bazilika - vasárnap 13.30
Épületismertető séták a templomtérben a Szent Jobb, a Kincstár, a Panoráma Terasz megtekintésével
Az Idegenvezetők Világnapja alkalmából a Szent István Bazilika ingyenes kombinált jegyet ajánl fel a meghirdetett időpontban induló kettő sétára a vezetésre jelentkezőknek, és eltekint a tárlatvezetés díjától.
A látogatás regisztrációhoz kötött.
Tourguide készülék használata:610 /fő, amelyet a TourguideSystem.hu szolgáltatónak a helyszínen fizetik a séta résztvevői.
Lezárult
12. A Gödöllői Premontrei Apátság - séta és templomlátogatás - vasárnap 13.30 óra
Az egykori Kassa melletti Jászóvári Premontrei Prépostság a trianon után a határon túlra került. A két világháború között áttelepült Gödöllő Fácános nevű erdőrészébe, ahol
gimnáziumot és rendházat építettek. Az eredeti építési terv egy templomot is magában foglalt ami akkor azonban nem épült fel. Az 1950-es években az Agrártudományi Egyetem kapta meg az épületet.
A rendszerváltást követően az újjáalakult szerzetesrend nem kérte vissza a régi épületegyüttest, hanem az egyetem melletti területen kezdett új építkezésbe, s mintegy száz év eltelte után ide építették fel templomukat is. A magasbatörő kéttornyos 1000 fős templomot 2024-ben szentelték fel.
Gödöllő legkisebb temetője a korábban erdőkkel körbevett Fácánosi Premontrei Sírkert, ahová a rend tagjai temetkeztek.
Itt található a híres Fadrusz feszület egyik másolata, mely az 1933-ban ide temetett jászóvári prépost Dr. Takács Menyhért a gödöllői premontrei intézet alapítójának egykori sírja felett áll.
2022-ben ide hozták és itt temették újra több, más helyeken nyugvó premontrei szerzetes hamvait, köztük Mécs László Corvin koszorús költőt is.
Találkozó február 23. vasárnap 13,30 órakor Gödöllőn az egyetem előtt
Kálmán herceg lovasszobránál.
- A régi épületegyüttes és Kálmán herceg szobra
bemutatja: Hajnal Irén idegenvezető
- Tájékoztatás a mai egyetemről, séta az egyetemi emlékparkban
tartja: Bakonyi Zsuzsanna helyi vezető
- Látogatás a Fácánosi Premontrei Sírkertben,
A gödöllői premontreiek története és az apátság Szent Ágoston
prépostsági templomának bemutatása
tartja: Balogh P. Piusz premontrei apát
A részvétel térítésmentes. Előzetes regisztráció nem szükséges !
Ajánlott megközelítés vonattal: Budapest Keleti pályaudvarról Gödöllőig, HÉV-el Budapest Örs vezér teréről Gödöllő végállomásig, a vasúti aluljárón az egyetem felőli oldalra áthaladva.
A Budapesttől alig harminc kilométerre fekvő Rákos-menti település számtalan látnivalóval várja az ide érkezőket. A várost körülvevő, erdő borította dombok már a korai időktől híres vadászatok színhelyei és manapság a természetjárók kedvelt kirándulóhelyei. Hazánk egyik legnagyobb barokk kastélya történelmi emlékhely – nevezetes országos események színhelye.
Máriabesnyőn a Grassalkovichok által felépített bazilika híres búcsújáróhely.
A múlt század elején itt működő európai hírű szecessziós művésztelep alkotóinak festményei, üvegablakai, szobrai több fővárosi középületeinket is díszítik: / Parlament, Zeneakadémia /.
Gödöllő a parkok városa – a kastély csodás tájképi kertje, egykori Alsó-parkja, az Erzsébet- emlékpark, a város határában a Méhészeti múzeum ősparkja, és hazánk legnagyobb erdészeti arborétuma a hajdani József főherceg liget.
A városunkban működő Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemre több kontinensről is érkeznek ide hallgatók. Az egyetem melletti területen álló Premontrei Apátság 2024. évben felszentelt új temploma pedig városunk legújabb ékessége.
Településünk különleges értéke az a kivételes, sokrétű, pezsgő kulturális élet, amely nemcsak a környék, de fővárosi lakosok jó részét is idevonzza.
Gödöllő városa mindig szeretettel várja a hozzánk látogató vendégeket!
13. Évezredek nyomán. Séta a Vízivárosban - vasárnap 14 óra
Országházunkkal átellenben a Batthyány téren, Batthyány Lajos szobránál kezdjük a sétánkat. A tér nyüzsgő világából felkaptatunk a Várhegyre, majd leereszkedünk a vízpart közelébe. Torony iránt haladunk, keresztül-kasul Víziváros múltján-jelenén. Elzarándokolunk a reformkori tudós, Hunfalvy János (1820-1888) lakóházához. Innen kanyargunk tovább patinás múltú oktatási intézmények mentén. A Víziváros ős- és ókori emlékét is őrző Corvin téren át megkerüljük a kapucinus rend tömbjét: egykori rendházát, templomát és kertjét. Sétánkat a rakparton folytatjuk a Szilágyi Dezső és Batthyány tér irányában elmerülve a Duna-part látványában és a Kolodko -mini szobrok világában.
A séta útvonala: Batthyány tér - Markovits Iván u. - Iskola utca- Franklin- lépcső –Ilona-lépcső - Hunfalvy János utca 2.- Toldy Ferenc Gimnázium (1854) - Toldy-lépcső - Donát utca - Donát- lépcső - Iskola utca – Szalag utca - Corvin tér (Budai Vigadó, 1899)- Fő utca – Ponty - Szalag utcák sarka: Hunfalvy János Szakiskola (1884,1899) – Ponty utca - műemlékházak: Kapucinus utca 9. és Pala utca 5. - Pala utca- Bem rakpart - Szilágyi Dezső tér (református templom, Neuschloss-palota ) - Bem rakpart- Batthyány tér
A sétához a szintemelkedések miatt kényelmes lábbeli viselete ajánlatos.
Lezárult
14. Vajdahunyad vára - vasárnap 14 óra
Alpár Ignác (1855-1928) emlékére
A "Történelmi Épületcsoport" a Városligeti -tó Széchenyi-szigetén
A honfoglalás és a magyar állam ezredik évfordulója (1896) alkalmából Alpár Ignác tervei alapján készült műemlékünk- 21 épületelemből álló épületegyüttes. „ A hazánkban eddig dívott főbb építészeti stílusokat” idézi „.szellemükben, részleteiben pedig nevezetesebb hazai műemlékeink hű utánzatai’’ – a pályázat elvárásai szerint. A szoros határidő és a költségek miatt főleg fából építették fel, de a kompozíció olyan sikert aratott, hogy tartós anyagokból újraépítették. Új nevet is kapott: Vajdahunyad vára. Azóta is felkapott kirándulási célpont a Városligetben. Télen a korcsolyázáshoz, nyáron a tavi csónakázáshoz nyújt ódon, nyugalmat árasztó díszletet. Sétánkat Alpár Ignác szobrától kezdjük és az épületcsoportok során haladva megidézzük történelmünk korszakait, szereplőit, és megkeressük, hol vár ránk Drakula - ne féljenek !- csak mini szoborban.
Útvonal. az erdélyi gótikus Vajdahunyad várának elemei - a román épületegység: a Jáki kápolna (1916 , felszentelve)- a kolostor és kerengő- gótikus-szárny: Alpár Ignác bronz domborműve ( 1925) - Hunyadi-udvar- gróf Károlyi Sándor szobra- Apostolok tornya- összekötő szárny-reneszánsz –barokk épületcsoport: Magyar Mezőgazdasági Múzeum - Anonymus szobra - Kolodko mini szobra
Lezárult
15. Szent István királyunk Szent Jobbját és Árpád-házi szentjeink emlékét őrző Bazilika - vasárnap 14.30
Épületismertető séták a templomtérben a Szent Jobb, a Kincstár, a Panoráma Terasz megtekintésével
Az Idegenvezetők Világnapja alkalmából a Szent István Bazilika ingyenes kombinált jegyet ajánl fel a meghirdetett időpontban induló kettő sétára a vezetésre jelentkezőknek, és eltekint a tárlatvezetés díjától.
Tourguide készülék használata: 610 /fő, amelyet a TourguideSystem.hu szolgáltatónak a helyszínen fizetik a séta résztvevői.
Lezárult
16. Időutazás a Városligetben: a kezdetektől napjainkig - a Liget Projekt mára megvalósult fejlesztései nyomán - vasárnap 15 óra
Hogyan lett a mocsaras, lápos homokpusztából, az egykori Ökrösdűlőből a világ egyik első közparkja? Milyen szerepet játszott ebben József nádor, a “legmagyarabb Habsburg”? Hol emelték a Liget első zenepavilonját, ami a pestiek egyik legnépszerűbb találkozóhelye lett és ahol naponta katonazene szólt? Mi köze volt az elektromos díszkivilágításnak az 1896-os millenniumi kiállítás látogatói rekordjához? Miért “ékszerdoboz” a Millennium Háza? Ipacs – Pecsa – Új Nemzeti Galéria: mit rejtenek ezek a kifejezések? Vajon sikerült-e teret adnia Sou Fujimoto japán építésznek a zenei élmény és a természet találkozásának a Magyar Zene Háza épületével? Miért mondhatjuk, hogy a Néprajzi Múzeum „hazatalált” a Városligetbe? Ezekre és hasonló kérdésekre keressük a válaszokat a Városligetben sétálva. Jöjjön és tartson velünk!
A séta útvonala: a Városliget 19-20.sz-i története és a Liget Projekt 21.sz-i története nyomán
Városliget 56-os emlékmű (Városligeti fasor egyenes folytatásában) – Napozórét - Millennium Háza - Rózsakert - Zsolnay Szökőkút – Városligeti Kresz-park - Magyar Zene Háza – Néprajzi Múzeum
Időpontok:
2025. február 22., szombat 10.00 - kb. 12.30
2025. február 23., vasárnap 15.00 - kb. 17.30
Találkozás: a sétára Jelentkezőknek a visszaigazoló e-mailben kerül megírásra!
A részvétel díjtalan, de regisztrációhoz kötött!
Regisztráció (max. 25 fő): kanizsai.eszter.p@gmail.com e-mail címen
Tárgy-ba kérjük beírni: Séta címe és időpontja!
A sétán Tourguide készüléket használunk, amelynek díja: 610Ft/fő, a helyszínen fizetendő. készpénzben. Kérjük a pontos összeget kiszámolva legyen szíves hozni!
A SÉTA MEGTELT!
Összesítő
- A kőbányai zsidóság története - vasárnap 10 óra
- Indulás időpontja:
2025-02-23 10:00 - Indulás helyszíne:
Találkozó:10-kor a Cserkesz utcai Zsinagóga (Mindenki Templom) előtt, a játszótér felől - Útvonal:
A séta útvonala: Zsinagóga - Kőrösi sétány - Ligettelkek - Menetidő:
60 perc - Járatszám:
- Max létszám:
25 - Feliratkozók:
25 - Lezárult
- Duna-menti ókori birodalmi város – Aquincum Séta Aquincumi Régészeti Parkban - vasárnap 10.30
- Indulás időpontja:
2025-02-23 10:30 - Indulás helyszíne:
Találkozó: 10.15kor az Aquincumi Múzeum és Régészeti Park bejáratánál - Útvonal:
Festőház -Mithrasz-szentély -Nagy lakóház, magánfürdővel, atriummal és perystilummal - Marcus Antonius Victorinus lakóháza és Mithraeuma - Kettős fürdő - Macellum- Nagy közfürdő- Kőtár- Múzeum - Menetidő:
2-2,5 óra - Járatszám:
- Max létszám:
25 - Feliratkozók:
25 - Lezárult
- Arisztokraták a Budai Várban - vasárnap 10.30 óra
- Indulás időpontja:
2025-02-23 10:30 - Indulás helyszíne:
Találkozó: 10.15 -kor a Honvéd-szobor előtti kis téren ( Budapest, I. Dísz tér) - Útvonal:
- Menetidő:
2,5-3 óra - Járatszám:
- Max létszám:
30 - Feliratkozók:
30 - Lezárult
- Millenniumi Földalatti Vasút - vasárnap 11 óra
- Indulás időpontja:
2025-02-23 11:00 - Indulás helyszíne:
Találkozó: min. 10 perccel a tárlatvezetések előtt a Földalatti Vasúti Múzeumban - Útvonal:
- Menetidő:
30 perc - Járatszám:
- Max létszám:
20 - Feliratkozók:
20 - Lezárult
- Budai Várhegy - Buda polgárváros, „Végvárak” - a kultúra terei a Budai Várnegyedben - vasárnap 11 óra
- Indulás időpontja:
2025-02-23 11:00 - Indulás helyszíne:
Találkozó: 10.45-kor a Várfok Galéria előtt Bp. I. Várfok utca 11.) - Útvonal:
Várfok utca- Ostrom utca-Bécsi Kapu-Kapisztrán tér- Úri utca 6.: Borsos Miklós Emléklakás - Hess András tér 3.: Litea Könyvesbolt és Teázó, Bakó Annamária - Táncsics Mihály utca 5.: Koller Galéria -7.: Zenetörténeti Intézet udvara - Menetidő:
minimum 2 óra - Járatszám:
- Max létszám:
20 - Feliratkozók:
20 - Lezárult
- Szent István királyunk Szent Jobbját és Árpád-házi szentjeink emlékét őrző Bazilika - vasárnap 13.30
- Indulás időpontja:
2025-02-23 13:30 - Indulás helyszíne:
Találkozás az idegenvezetővel 13.15 perckor a Bazilika teraszánál (Bp. V. Szent István tér 1. sz.) - Útvonal:
a Bazilika belső tere – a Kincstár- a Panoráma terasz - Menetidő:
100 perc - Járatszám:
- Max létszám:
20 - Feliratkozók:
20 - Lezárult
- Évezredek nyomán. Séta a Vízivárosban - vasárnap 14 óra
- Indulás időpontja:
2025-02-23 14:00 - Indulás helyszíne:
Találkozás: 13.45 órakor Batthyány Lajos szobránál, a Budapest-Felsővízivárosi Szent Anna plébániatemplom oldalán (Bp. I. Batthyány tér 7.sz.) - Útvonal:
- Menetidő:
2 óra - Járatszám:
- Max létszám:
25 - Feliratkozók:
25 - Lezárult
- Vajdahunyad vára - vasárnap 14 óra
- Indulás időpontja:
2025-02-23 14:00 - Indulás helyszíne:
Találkozó: 13.45-kor Alpár Ignác szobra (Telcs Ede, 1931) előtt a vár főbejárata előtt - Útvonal:
- Menetidő:
60 perc - Járatszám:
- Max létszám:
15 - Feliratkozók:
15 - Lezárult
- Szent István királyunk Szent Jobbját és Árpád-házi szentjeink emlékét őrző Bazilika - vasárnap 14.30
- Indulás időpontja:
2025-02-23 14:30 - Indulás helyszíne:
Találkozás az idegenvezetővel 14.15 perckor a Bazilika teraszánál (Bp. V. Szent István tér 1. sz.) - Útvonal:
a Bazilika belső tere – a Kincstár- a Panoráma terasz - Menetidő:
100 perc - Járatszám:
- Max létszám:
20 - Feliratkozók:
20 - Lezárult