A BKIK pályaválasztási segédlete

 

Szakképzést előkészítő évfolyamok:

Orientációs évfolyam: Előkészítő évfolyam (1 tanév), a szakma megszerzéséhez szükséges kompetenciák fejlesztése céljából. Technikum, szakképző és szakiskola indítja általános iskolát végzett, tanköteles fiatalok számára. Rugalmas, személyreszabott mentorálással olyan alapkészségeket, illetve kulcs- és életpálya-kompetenciákat fejleszt, amelyek minden szakma tanulásához szükségesek. Emellett szakmák, ágazatok megismerésére ad lehetőséget gyakorlati körülmények között. Az orientációs évfolyam elvégzése után lehetőség van becsatlakozni technikumi, szakiskolai és szakképző iskolai képzésbe. Szakképzési ösztöndíjra jogosít (16100Ft).

Azok számára fontos lehetőség, aki:

  • Az általános iskolában kompetenciahiányokkal, vagy tanulási nehézségekkel, és/vagy magatartászavarokkal küzdött vagy lemorzsolódott, ezért a szakmai oktatás előtt kompetenciafejlesztésre van szüksége
  • Pályaválasztásában bizonytalan

A Dobbantó program keretében szervezett alapkompetencia-fejlesztő év (10 hónap), ami nem az általános iskolai tananyag pótlása. Egyénre szabott, gyakorlatias program, rugalmas rendben, mentor tanárral, új szemléletű értékeléssel. Csoportlétszám 5-8 fő, heti óraszám 30 óra/hét. Célja, hogy a 15–25 éves fiatalok a szakiskolai képzés bázisán az oktatás vagy a munka világába visszavezető, a sikeres egyéni életút megtalálásához eljuttató lehetőséget biztosítson. Technikum, szakképző és szakiskola indítja ezt a programot is, ahol folytathatja tanulmányait jó eredmények esetén. A nehezebben haladók Műhelyiskolában haladhatnak tovább, akár tanév közben is. A dobbantó program kimenete az adott műhelyiskolai képzésre történő felkészülés, tanuló képességeinek és érdeklődésének megfelelő részszakma megtalálása, a részszakma elsajátításához szükséges kompetenciák fejlesztése. Ösztöndíjra jogosít (16100Ft).

Azok számára fontos lehetőség, aki:

  • Magatartási és tanulási zavarokkal küzd
  • Az iskolai rendszerű oktatásban lemaradó, vagy a rendszerből már kisodródott
  • Általános iskolát nem fejezte be
  • 15. életévét betöltötte

A Műhelyiskola olyan felzárkóztató program, amelynek keretében a klasszikus iskolai környezetben nehezen oktatható, fejleszthető fiatalok tudnak kizárólag részszakmát szerezni, egyben alapfokú végzettséget ad, és legalább egy munkakör betöltésére jogosít. A végzettség megszerzése nem tanévhez kötött, 6-24 hónap. Közismereti tárgyak nincsenek. Minden ismeret a részszakképesítéshez kötődik, amelyet a tanuló a mesterétől sajátít el egyéni fejlesztési terv alapján, 3-5 fős csoportokban. A szakma tanulása a gyakorlati képzés helyszínén tanműhelyben történik. Államilag elismert alapfokú végzettséget és szakképesítést tanúsít. Ösztöndíjra jogosít (16100Ft). Technikum, szakképző és szakiskola ad helyet ennek a képzésnek is. Tanulói jogviszonyban és felnőttképzési jogviszonyban is megszervezhető.

Azok számára fontos lehetőség, aki:

  • Dobbantó programot elvégezte, vagy alapfokú végzettséggel rendelkezik, de nem tudna a klasszikus iskolai környezetben tanulni
  • 16. életévét betöltötte
  • Akik lemorzsolódnának, és végzettség nélkül lépnének ki a szakképzésből

Szakmai továbbtanulás intézményei:

A Szakiskola a többi tanulóval sajátos nevelési igénye (SNI) miatt együtt haladni nem tudó tanulók felkészítését végzi. SNI kategóriánként elkülönülve (vakok, látás- és mozgássérültek, stb.) zajlik a képzés. Két év alatt részszakképesítés, négy év alatt szakképesítés szerezhető. Elvégzése után adott a lehetőség a szakma magasabb szintű elsajátítására, újabb szakma, illetve érettségi megszerzésére, valamint a munkaerőpiaci elhelyezkedésre. Szakképzési ösztöndíjra jogosít (16100Ft), a duális képzés alatt pedig munkabért kap.

A Szakképző Iskola 3 éves. Az első év alapozó képzése és az ágazati alapvizsga után a diákok duális képzésben sajátítják el a szakmát. A tanulmányok során az ösztöndíjra jogosultak, emellett a duális képzési szakaszban szakképzési munkaszerződési jogviszonyban vannak. Az első év ágazati ismereteket adó képzés, ami ágazati alapvizsgával zárul, majd a következő két évben duális képzés folyik. A végzés után lehetőség van másik szakma, érettségi, ezt követően a technikusi, vagy akár felsőfokú végzettség megszerzésére. Nappali rendszerű, jár a családi pótlék, tanulói jogviszony, diákigazolvány, diákbérlet.

A Technikum öt éves. Az első két év alapozó képzése és az ágazati alapvizsga után a diákok duális képzésben sajátítják el a szakmát. Az ágazati szakaszban ösztöndíjra jogosultak, a duális képzési szakaszban szakképzési munkaszerződési jogviszonyban vannak, így munkabért kapnak a tanulók. A szakmai vizsga egyben emeltszintű érettségi vizsgát jelent, mely segíti a felsőoktatásba való jelentkezést. Kiemelt hangsúlyt fektet a nagy óraszámú idegennyelv tanulásra, amely lehetőséget ad a középfokú nyelvvizsga letételéhez. Nappali rendszerű, jár a családi pótlék, tanulói jogviszony, diákigazolvány, diákbérlet.

Okleveles technikus minősítés: Néhány technikum indít évfolyamonként egy ilyen osztályt, szintén 5 éves képzéssel. A technikum, a duális képzőhely (cég) és egy felsőfokú intézmény együttműködése által közösen kidolgozott, emelt szintű szakmai többletanyaggal tanulnak a diákok. A közismereti oktatás azonos a gimnáziummal (óraszám, tartalom). Az 5. érettségi tárgy a szakmai vizsga, ami emeltszintű érettséginek számít. Okleveles technikus minősítést kap, ami a magasabb szintű ismeretre utal. Ez a 3-as együttműködés biztosítja a jó eredménnyel vizsgázók egyenes útját a választott felsőfokú intézménybe. Emellett kreditpontokat kaphat, ezzel majd lerövidülhet a tanulási idő a felsőoktatási intézményben. Másik előnye, hogy az egyetemi tanulmányok alatt is a korábbi duális munkahelyen folytatható a szakmatanulás. Nappali rendszerű, jár a családi pótlék, tanulói jogviszony, diákigazolvány, diákbérlet.

Alapfogalmak:

Szakma: Bizonyos tevékenységi kör betöltéséhez szükséges ismeretek, készségek, képességek, tapasztalatok együttesét jelenti. A munka világában egy meghatározott feladatcsoport elvégzéséhez szükséges szaktudás. Elsajátítására kizárólag szakmai oktatás keretében, szakképző intézményben (iskola) van lehetőség. Így alapszakmát csak technikumban és szakképző iskolában lehet tanulni. Két szakma megszerzése mindenki számára ingyenes. A szakmák listája a Szakmajegyzékben szerepel, melyet itt megtekinthet: https://ikk.hu/files/tajekoztato/fuzet.html

Résszakma: Egy szakmának olyan önállóan elkülöníthető része, amely legalább egy munkakör betöltéséhez szükséges kompetenciák megszerzését teszi lehetővé. Technikum, szakképző és szakiskola ad helyet a megtanulására. A szakmai program a képző intézmény honlapján található. A képzési és kimeneti követelmények nyilvánosak, az IKK honlapján kerülnek közzétételre.

Szakképesítés: Szakmai képzés keretében szerezhető, rövid időtartamú képzés eredménye. Általában valamely szakmára épül rá, vagy egyéb speciális ismeretek elsajátítására irányul. A képesítő vizsga sikeres teljesítése esetén a vizsgázó államilag elismert, szakképesítést tanúsító képesítő bizonyítványt szerez.

Duális képzés: Az alaptantárgyakat az iskolában sajátítják el a diákok. A szakma oktatása, tanulása duális képzőhelyeken, vagyis cégeknél, modern vállalati környezetben, valós műszaki technológiákkal és munkafolyamatokkal, gyakorlati tapasztalattal, a munkájuk által történik, - ezt nevezik duális képzésnek. Tehát 8. osztály után egy ágazatot kell választani, azaz érdeklődési területet. Az alapképzés során megismerik az adott szakmaterület alapjait, ez a rész ágazati alapvizsgával zárul, ezután történik a konkrét szakmaválasztás az ágazaton belül. Az alapképzés magasabb rálátást ad a szakmára, így megalapozottabban lehet szakmát választani. Emellett kitolódik a szakmaválasztás döntése, így a bizonytalanok időt nyernek. Kiderül miben tehetséges, mi érdekli jobban. Mivel a szakképző iskolában és a technikumban közös az adott ágazatban meghatározott szakmai tartalmalom, a képzési és kimeneti követelmények, ezért a sikeres alapvizsga után, a szakmaválasztás előtt, az ágazaton belül, különbözeti vizsga nélkül átjárhatóság van a két iskolatípus között, akár a technikum felé is. Tehát a kiválasztott szakma elsajátítása a duláis partnecégeknél történik a sikeres alapvizsga után. Itt munkakapcsolatokat lehet építeni, ami a jövőbeli utat, karriert segítheti, ez lehet akár az első munkahelye. A képzési idő 2 vagy 3 év. Amennyiben ágazaton belül halad tovább a felsőoktatásba, a korábbi duális munkahelyen folytatható a szakmatanulás.

Munkabér: Abban az esetben jár, ha a tanuló duális képzéssel vesz részt az oktatásban. Összege szakképzési munkaszerződés alapján kb. 100-168ezer Ft munkabért kaphat.

Egyszeri pályakezdési juttatás: A sikeres szakmai vizsga megszerzése után jár, a szakmai vizsga eredményétől függően, kb. 150-300ezer Ft.

Események
Regisztrált vállalkozások országos keresője
Tovább