156 millió forint került vissza a budapesti vállalkozókhoz

2024-12-06 14:01
Mérföldkőhöz érkezett a BKIK és a kerületi önkormányzatok közös vállalkozásélénkítő programja

A helyi vállalkozások energetikai, valamint versenyképességüket javító beruházásaikhoz járult hozzá három budapesti kerület több mint 150 millió forinttal. A sikeres program nem csak a 134 nyertes vállalkozás tevékenységét segítette, de a beruházásokon keresztül a forrás nagy része vissza is fordítódott a helyi gazdaságba. A fővárosi kamara két kerületben végezte a pályáztatás teljeskörű lebonyolítását ingyenes konzultációs lehetőséget biztosítva a vállalkozások számára.

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szervezésében megvalósuló pályázatértékelő rendezvényen Pikó András, 8. kerületi, D. Kovács Róbert Antal, 10. kerületi, valamint Karsay Ferenc, 22. kerületi polgármester is megerősítette, hogy az idei sikereket követően felhatalmazást kaptak képviselő-testületüktől, hogy jövőre is legalább az ideinek megfelelő összeggel biztosítsanak lehetőséget a kerületi vállalkozások számára, hogy vissza nem térítendő forráshoz jussanak. Az önkormányzatok a befolyó iparűzési adó egy részéből képeztek alapot, amelyből pályázati rendszerben az adott helyi közösség vállalkozói részesülhettek. Mindhárom polgármester hangsúlyozta, hogy egy kölcsönös előnyökön alapuló gazdaságélénkítő konstrukció született meg.

„Az ország gazdasága számára kiemelt jelentőségűek a kis- és középvállalkozások. Most három kerületi polgármesterrel arról beszélhetünk, hogy lokálisan, egy utcában, egy térségben, egy-egy önkormányzat területén hogyan tudunk mi a kamara részéről együttműködést ajánlani a vállalkozások érdekében. Valódi értékteremtés, valódi gazdaságélénkítés valósult meg” – mondta el dr. Balog Ádám a BKIK általános alelnöke. Ez a kezdeményezés nagyszerűen példázza a kamarai rendszer kapcsolatépítő szerepét a jogalkotók, döntéshozók, önkormányzatok és a piaci szereplők között.”

A 2024-es pályázatok fő fókusza az energetikai megtakarítást eredményező beruházásokon és a korszerűsítésen volt. Mindhárom önkormányzat kiemelten fontosnak tartotta, hogy a fejlesztés a kerületen belül valósuljon meg, hiszen így nem csak a pályázó versenyképessége növekszik, de a helyi közösségre is hatással lehet a megvalósult projekt. Összesen 156 millió forintot mozgatott meg a három kerület. A kamara célul tűzte ki, hogy a lehető legtöbb önkormányzat bevonásával ez az összeg évről-évre növekedjen. A BKIK továbbra magára vállalja a pályáztatás teljes lebonyolítását és a pályázók részére térítésmentesen nyújt tanácsadást személyes konzultáció keretében. Ennek köszönhetően a pályázatok beadásához nem szükséges pályázatírót alkalmazni, a kamara adminisztrációs terhek minimalizálására törekszik.

A pályázók mindhárom kerület esetében kimerítették a rendelkezésre álló keretösszeget, és összesen 134 nyertes vállalkozás valósíthatja meg 2024-ben terveit, valamint mindhárom kerület vezetője biztosította a résztvevőket a jövő évi folytatásról.