Támogatás célja
A pályázat célja a magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvény (a továbbiakban: Htv.) szerinti települési, tájegységi, vármegyei nemzeti értékek, külhoni magyarság nemzeti értékei, ágazati értékek, kiemelkedő nemzeti értékek, valamint a hungarikumok megismertetése és népszerűsítése határon belül és külhonban.
A pályázat kiemelt célja, hogy elősegítse a nemzeti értékek megőrzését a következő generációk számára, és mindennapjaik részévé válását és maradását.
Pályázók köre
I. célterület esetében:
civil szervezet, amelynek
§ székhelye Magyarországon van és Magyarországon bejegyzett, továbbá
§ a támogatási igény benyújtása előtt legalább egy éve nyilvántartásba vételre került és a tevékenységéről szóló beszámolót az Országos Bírósági Hivatalhoz benyújtotta vagy saját honlapján aláírtan, bélyegzővel és dátummal ellátva közzétette;
§ rendelkezik cégkapu regisztrációval
határon túli szervezet, amely
§ a határon túli magyarságnak a szülőföldjén való - egyéni és közösségi - boldogulása, anyagi és szellemi gyarapodása, nyelvének és kultúrájának megőrzése és továbbfejlesztése, az anyaországgal való és egymás közötti sokoldalú kapcsolatának fenntartása és erősítése érdekében tevékenykedő, más állam területén működő szervezet,
§ rendelkezik területileg illetékes Külhoni Nemzetrész Értéktárat működtető szervezet által kiadott támogatói nyilatkozattal
települési, tájegységi, vármegyei értéktárral rendelkező önkormányzat, mely rendelkezik hivatali kapu regisztrációval;
II. célterület esetében:
vármegyei értéktár bizottságot működtető vármegyei önkormányzat, mely rendelkezik hivatali kapu regisztrációval;
Külhoni Nemzetrész Értéktárat működtető szervezet.
III. célterület esetében:
Magyarországon nyilvántartásba vett aktív státuszú egyéni vállalkozó, akinek a pályázat benyújtásakor vállalkozói tevékenysége folyamatos és rendelkezik ügyfélkapu regisztrációval;
magyarországi lakóhellyel rendelkező természetes személy, aki rendelkezik ügyfélkapu+ regisztrációval.
IV. célterület esetében:
Külhoni Nemzetrész Értéktárat működtető szervezet.
Támogatható tevékenységek / Támogatási célok
I. célterület: A Htv. szerinti nemzeti értékek (azaz települési, tájegységi, vármegyei, ágazati, külhoni települési, külhoni tájegységi, külhoni nemzetrész értéktárban szereplő nemzeti értékek, kiemelkedő nemzeti értékek és hungarikumok) bemutatása és népszerűsítése:
- a) kiadványok, honlapok, filmek készítésével
A Htv. szerinti nemzeti értékeket vagy az értéktár bizottság értékgyűjtő tevékenységét bemutató
- elektronikus és nyomtatott kiadványok megalkotása, szerkesztése, összeállítása, megjelentetése,
- új honlap létrehozása, meglévő honlap fenntartása és fejlesztése, amennyiben a domain név a Kedvezményezett tulajdonában van, vagy valamilyen tartós jogviszony keretében a domain névhez tartozó honlap a Kedvezményezetthez tartozik
- új tartalom létrehozása fényképsorozat, film készítése és népszerűsítése által
- b) jelképek, szimbólumok használatával
- a településre jellemző jelkép(ek)nek, szimbólumoknak a településkép arculatába való beillesztése, felhasználása, azok láthatóvá tétele (pl.: egységes motívummal ellátott utcajelző táblák, házszámok, postaládák, díszített utcabútorok, információs táblák, játszóterek, virágládák, stb. amelyeken a településre jellemző mintakincs, pl. matyó, kalocsai, hetési, stb.), jellemző helyi termék, épített örökség vagy természeti kincs ábrája, sziluettje, stb. jelenik meg
- c) rendezvények megvalósításával
- A Htv. szerinti nemzeti értékek - különösen az értéktárban szereplő hagyományok, népszokások (pl.: regölés, farsang, pünkösdi királyválasztás) - bemutatását és népszerűsítését szolgáló rendezvények, programok szervezése és lebonyolítása.
II. célterület: A magyar kultúra értékeinek megismertetése többkörös, vármegyei döntővel végződő, Kárpát-medencei szintű vetélkedőn keresztül.
- Általános iskola felső tagozatos és középiskolás diákok részére többkörös vetélkedő szervezése az identitástudatuk megerősítése és a hagyományőrzés ápolása érdekében, a vármegyei értéktár bizottságot működtető vármegyei önkormányzatok, illetőleg a Külhoni Nemzetrész Értéktárat működtető szervezetek koordinálásával.
- A megítélt támogatás összegének nyertes személyenként, illetve fordulónként átlagosan 1-3%/fő forint összege fordítható tárgyi nyereményre, és / vagy nyereményként biztosított szervezett programra. A tárgynyereményeket, illetve a szervezett programot külön költségvetési soron kell tervezni a költségvetésben.
- A vármegyei döntőben első helyezést elért csapatok részt vesznek az AM szervezésében egy országos hungarikum vetélkedőn, ahol a többi vármegye nyerteseivel mérhetik össze tudásukat. Az országos döntő szervezési és lebonyolítási költségeit várhatóan az AM vállalja. A résztvevő csapatok tagjainak száma: 4 fő és 1 felkészítő tanár.
III. célterület: Hagyomány a divatban - viselet másként; a Kárpát-medence hagyományos öltözet-kultúrájának, valamint népi kézműves értékeinek megőrzése, népszerűsítése, alkalmazásuk a mai öltözködéskultúrában
- A Kárpát-medence hagyományos öltözet-kultúrájának, valamint népi kézműves értékeinek megőrzése, népszerűsítése, alkalmazásuk a mai öltözködéskultúrában, hogy azok mindennapjaink részévé váljanak. A célterület vonatkozásában hordható kollekció összeállítása az elvárt!
- Pályázni több, minimum 3 darabból álló új kollekció - alapanyagukban, stílusukban hasonló modellek - rajzos és szöveges tervdokumentációjával lehet. Pályázni kizárólag kiegészítők (táskák, övek, lábbelik, nyakláncok, kalapok, stb.) elkészítésére nem lehetséges! A minimum 3 db ruhadarabon (öltözeten) felül a pályázat kiegészítők elkészítését is tartalmazhatja.
IV. célterület: A határon túli nemzetrészek kulturális együttműködése a népzenéhez, a néptánchoz és a népi tárgyi kultúrához kapcsolódó nemzeti értékek kölcsönös megismertetése céljából
- A Külhoni Nemzetrész Értéktárat működtető szervezetek által szervezett olyan kulturális rendezvények támogatása, amelyeken a magyarországi és a külhoni nemzetrészek népzenei és néptánc együttesei, művészei lépnek fel, ahol bemutatják egymásnak, hogy a Hungarikumok Gyűjteményében, illetve az egyes értéktárakban található nemzeti értékek (pl. a magyar citera, a tárogató, magyar cimbalom, a népi tárgyi kultúra, a hímzések, cigányzene, stb.) a művészetükben, népzenei, illetve néptánc hagyományaikban, az előadásmódjukban hogyan jelennek meg.
- A célterület keretében a rendezvényre megíhvott népzenei, néptáncegyüttesek, művészek, hagyományőrző együttesek útiköltségeire, valamint szállás- és étkezési költségeire lehet támogatást igényelni.
Egy pályázó célterületenként egy pályázat benyújtására jogosult.
Támogatás mértéke: max. 100%
Támogatás összege:
- célterület esetében: min. 1.000.000 Ft, max. 4.000.000 Ft
A célterületen belül a három alcél vonatkozásában egy pályázattal több alcélra is igényelhető támogatás, azonban a támogatás összege több alcél esetén is összesen 1 millió forinttól 4 millió forintig terjedhet.
- célterület esetében: min. 1.000.000 Ft, max. 3.000.000 Ft
- célterület esetében: min. 400.000 Ft, max. 800.000 Ft
amelyből az igényelt támogatás összegének legfeljebb 40%-a, de maximum 240.000 forint átalányösszeg igényelhető kizárólag a kollekció elkészítésére, összeállítására, az egyes darabok varrására fordított, a pályázó saját munkájának ellentételezésére.
- célterület esetében: min. 1.500.000 Ft, max. 5.000.000 Ft
Amennyiben a pályázat felkeltette figyelmét, keresse személyes kapcsolattartóját, vagy a Goodwill Consulting Kft. ügyfélszolgálatát!
Budapesti irodánk telefonszáma: +36-70-492-5411
Nyíregyházi irodánk telefonszáma: +36-42-787-474