A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara megbízásából idén április 9. és 12. között megrendezett Construma szakkiállításon végzett kutatás szerint a látogatók 58 százalékának a használt lakás felújítása a célja, legtöbbek esetén esztétikai jelleggel. Közel felük (45 százalékuk) tisztán önerőből tervezi szándékait megvalósítani. A felmérés során a kiállító cégeket és a kiállítás látogatóit is megkérdezték az iparággal kapcsolatos tapasztalataikról.
A látogatók közül az előző évhez képest 11 százalékponttal növekedett azok aránya, akik legfeljebb 5 százalékos kamatszint mellett lennének hajlandók lakáshitelt felvenni. Továbbra is a minőségi munkavégzés a legfontosabb szempont egy szakember megválasztása során, a minél hamarabb megkezdett munka csupán a válaszadók 6 százaléka számára bizonyult a legfontosabbnak. A szakemberek elérhetőségét illetően 6 százalékponttal növekedett azok aránya, akik szerint lehetetlen szakembert találni. A legnehezebbnek ítélt területek a burkolás, az asztalosmunka és a kőműves szakmák voltak. Ugyanakkor 10 százalékponttal növekedett azok aránya, akik szerint akár 1 hónapon belül is lehet olyan szakembert találni, aki azonnal neki tud látni a munkálatoknak.
A kérdezettek az építőipari és építőanyagi árakat illetően egyre magasabb arányban prognosztizálnak drágulást, 73 százalékuk szerint az árak az év egészében várható infláció mértékét meghaladóan fognak alakulni.
A kiállítók a tavalyi évhez képest valamelyest kedvezőbb tapasztalatokról számoltak be mind a piaci kereslet, mind a vásárlóerő tekintetében. Az építőipari piac helyzetével kapcsolatban inkább annak romlását prognosztizálják, ugyanakkor a kedvezőtlen tapasztalatok nem érik el azt a szintet, amiről 2023-ban nyilatkoztak a résztvevők. A vállalkozások anyagbeszerzési áraival kapcsolatban a válaszadók 27 százaléka azok romlását, 54 százalékuk pedig az árak javulását vetítik előre.
Az orosz-ukrán háború, valamint a COVID válság hatására az elmúlt év legnagyobb kihívásaként a kereslet csökkenését azonosították a vizsgálatba bevont vállalkozások, ami 27 százalékpontos növekedést jelent az előző év eredményeihez képest. A nyersanyaghiány kihívása ugyanakkor mérséklődni látszik.
A válaszadók 21 százaléka az építőipari szakmában látja leginkább szükségesnek a továbbképzési lehetőségek biztosítását. Az elmúlt év tapasztalatai alapján a burkoló szakemberek elérésének nehézsége jelentősen megnövekedett a látogatók és a vállalkozók szerint is.
A nem reprezentatív kutatás a BKIK megbízásából készült a Construma szakkiállításon részt vevő kiállítók és a rendezvény látogatóinak körében. A felmérés tanulságait a BKIK a felnőttképzési programjaiba, valamint pályaorientációs tevékenységébe is beépíti, hogy azokat még inkább a piaci igényekhez igazíthassa.