Dr. Sztranyák József (BKIK GSZT elnök):

2025-05-19 15:36
A „spanyol kapcsolat” műhelytitkairól és a nemzetközi kapcsolatok fontosságáról

2025. május 8-án a BKIK - együttműködésben az Ecuadori Nagykövetséggel - a két ország közötti gazdasági kapcsolatok fejlesztése érdekében sikeres üzleti eseményt szervezett. A rendezvény hátteréről, tapasztalatairól és általában véve az erős nemzetközi kapcsolatok fontosságáról Dr. Sztranyák Józsefet kérdeztük.

Első hallásra akár meglepőnek is tűnhet, hogy a fővárosi kamara az Ecuadori Nagykövetséggel szervez közös fórumot, hogyan jött létre mindez?

Az elején kezdem: a BKIK Nemzetközi és Külgazdasági Kollégiumának alelnökeként fő feladatomnak tekintem, hogy a két ország, de különösen a BKIK vállalkozóinak minél több, sokoldalúbb, sikeresebb üzleti kapcsolatai legyenek a spanyol nyelvű országokban. Ezért rendszeres kapcsolatot tartok az érintett országok hazai, illetve a hazánkba akkreditált országok nagyköveteivel.

Úgy tudjuk, hogy a Latin-Amerikai nagykövetekkel jó és rendszeres a kapcsolata, sőt Ecuador Nagykövetével kifejezetten jó személyes kapcsolata is van.

Igen, így történt ez most is, amikor Cynthia Mayer Zavala Ecuador magyarországi Nagykövete megkeresett azzal, hogy a korábbi sikeres kamarai és egyéb üzletemberek közötti együttműködésünkre alapozva, egy 10 fős Ecuadori üzletemberekből álló delegáció jön Budapestre üzletfejlesztési célzattal és ebben segítséget kért a BKIK-tól egy B2B találkozó és további partnerkeresés ügyben.

Hogyan értékeli utólag a találkozót?

Nagyon jól sikerült a rendezvény, a meghívott cégek profiljába vágó üzleti B2B partnerkapcsolat lehetőségét biztosítottuk, külön-külön álló tárgyalóasztaloknál, mini termékbemutatókkal. A rendezvény délelőttjén és utána további két napon 15 profilba vágó kereskedelmi egységnél fognak személyes tapasztalatokat keresni a BKIK Kereskedelmi Tagozata és a Nemzetközi és külgazdasági kollégiuma révén. Ami jó alap egy benchmarkhoz, és egy ígéretes kezdetet is jelenthet az eseményen aláirt BKIK-FEDEXPOR hosszútávú együttműködési szerződéshez.

Mi a célja a kamarának az ilyen nemzetközi, diplomáciai együttműködésben létrejövő rendezvények szervezésével?

Ezek az események azért jók a Kamarának, mert közvetlen üzleti lehetőségeket teremtenek a BKIK tagvállalatai számára, ezúttal ecuadori cégekkel, ez hozzájárul a nemzetközi kapcsolatok bővítéséhez és a gazdasági növekedéshez. Emellett erősíti a BKIK pozícióját, mint a vállalkozások nemzetközi partnerkeresésében és üzletfejlesztésében aktív és hatékony szervezet, növelve ezzel presztízsét és vonz erejét. Végül, a nagyköveti és diplomáciai szintű együttműködések révén tovább építi a Kamara hivatalos kapcsolatait, ez hosszú távon is előnyös lehet a Kamara tagjainak.

Beszélhetünk rövid-, közép- és hosszútávú célokról?

Makro szinten a közvetlen export-import lehetősége ár csökkentő hatással bírhat a szállítási idő lerövidülése miatt az egzotikus termékek frissességét tekintve is előnyös, sőt, ha kialakul a LATAM országok számára egy budapesti logisztikai HUB - különösen, ha megépül a Liszt Ferenc repülőtér második fejlesztési fázisa - bekapcsolhatók a körbe a környezetünkben lévő országok, csakúgy, mint a BKIK által generált Dunamenti Kamarák Szövetségét (DCCF) alkotó országok piacai is.

Köszönjük az interjút!