Támogatás célja
A pályázat célja, hogy támogassa a Duna Régióban megvalósuló transznacionális projekteket, amelyek hozzájárulnak a régió fenntartható fejlődéséhez, innovációjához és együttműködéséhez. A felhívás különös hangsúlyt fektet a mesterséges intelligenciával kapcsolatos készségek fejlesztésére, amelyek elősegítik a transznacionális termékek és szolgáltatások előállítását, valamint a megújuló energiaforrások arányának növelésére és az energiaátmenet támogatására. Emellett kiemelt figyelmet kap a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás és a környezeti kockázatok kezelése, a foglalkoztatási támogatás és a szakképzési kiválósági központok fejlesztése, valamint a területi és társadalmi-gazdasági egyenlőtlenségek csökkentése. A pályázat célja továbbá a válságálló helyi kormányzati rendszerek kialakítása, miközben elősegíti a transznacionális együttműködést, az innovációt, a fenntarthatóságot és a társadalmi befogadást a régióban.
Pályázók köre
-
- Közszféra szervezetei: Helyi, regionális és nemzeti közintézmények (pl. önkormányzatok, minisztériumok, állami ügynökségek).
- Magánszektor szervezetei: nonprofit szervezetek (pl. civil szervezetek, alapítványok) és magánvállalkozások (profit-orientált szervezetek),
- Európai Területi Együttműködési Csoportosulások (EGTC):
Támogatásra jogosult országok és régiók:
A program 14 országot érint, közülük 9 EU-tagállam: Ausztria, Bulgária, Horvátország, Csehország, Magyarország, Németország (Baden Württemberg és Bajorország), Románia, Szlovákia és Szlovénia és 5 EU-n kívüli partnerország: Bosznia-Hercegovina, Moldova Köztársaság, Montenegró, Szerbia és Ukrajna négy tartománnyal (Csernyivci, Ivano-Frankivszk, Kárpátalja és Odessza).
Minden projektben legalább három közvetlenül finanszírozott projektpartnernek kell részt vennie a programterület három különböző országából: a vezető partner és legalább két projektpartner.
Prioritási tengelyek és tematikus fókusz:
A harmadik felhívás keretében benyújtott projekteknek az alábbi konkrét célkitűzések egyikére kell összpontosítaniuk:
- 1.2. prioritás: Mesterséges intelligenciával kapcsolatos készségek fejlesztése transznacionális hatású termékek és szolgáltatások létrehozásához a Duna Régióban.
- 2.1. prioritás: Fenntartható megújuló energiaforrások megoldásai az energia előállítás, fűtési és hűtési rendszerek, hálózati terhelés, energiatársulások, távfűtés és -hűtés, tárolás és csúcsterhelés csökkentése terén, különös tekintettel a kis- és közepes méretű önkormányzatokra.
- 2.2. prioritás: Az alkalmazásoknak a három tematikus fókusz bármelyikét érinteniük kell, de a városi, önkormányzati szintet meghaladó szélesebb területi hatókört kell célozniuk, ahol transznacionális szintű harmonizációra és koordinációra van szükség az előrejelzés, monitorozás, felkészültség vagy reagálás terén, különösen a Duna vízgyűjtő területén, vagy annak fő almedencéiben, illetve a Duna Régióban. Ez magában foglalja az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást és/vagy az éghajlatváltozás által kiváltott környezeti kockázatokat (árvizek, aszályok, erdőtüzek), vagy a folyók véletlen szennyezését.
- 2.3. prioritás: Az alkalmazások érinthetik a 2. prioritást (a releváns szektorok közötti menedzsment gyakorlatok harmonizálása a transznacionális víztestek minőségének és mennyiségének javítása érdekében) és a 3. prioritást (a transznacionális vízellátás menedzsmentjének koordinációja a transznacionális folyó(vízgyűjtő) területeken). Különösen az éghajlatváltozás transznacionális vízgazdálkodásra gyakorolt potenciális hatásait kell célozni, a vízgazdálkodás, mezőgazdaság, környezetvédelem, hajózás és vízerőművek közötti politikai megközelítések és menedzsment gyakorlatok harmonizálásával és koordinálásával.
- 3.1. prioritás: Kapacitásépítés foglalkoztatási támogatást nyújtó szervezetek számára (információs és adatkezelő rendszerek; koordináció; képzés, például a szociális gazdaság területén).
- 3.2. prioritás:
- 1. fókuszterület: A szakképzési kiválósági központok (CoVEs) stratégiai támogatásának erősítése a Duna Régióban.
- 2. fókuszterület: A CoVEs szintjén további megközelítések, például meglévő CoVEs fejlesztése vagy új CoVEs létrehozása, kiválósági potenciáljuk fejlesztése érdekében. Ide tartoznak a CoVEs-re összpontosító kezdeményezések, amelyek célja a szakképzési rendszerek modernizálása és átalakítása, hogy stratégiailag támogassák a társadalmi, gazdasági és pedagógiai változásokat és kihívásokat, például az új készségigényeket a zöld és digitális átmenet kontextusában.
- 4.2. prioritás: Intézményi kapacitások növelése a területi és makrorégiós kormányzás terén. (A pályázóknak nem szükséges mind a négy fókuszterületet érinteniük, de pályázatukban erőteljes hozzájárulást kell bemutatniuk legalább egyhez.)
- 1. fókuszterület: A Duna Régióban tapasztalható gyorsuló területi periferializáció/polarizáció kezelése és a kiegyensúlyozott területi és társadalmi-gazdasági fejlődés előmozdítása, figyelembe véve a fő demográfiai változásokat és a legújabb technológiai fejlődéseket.
- 2. fókuszterület: A helyi (és regionális) közigazgatási rendszerek válsághelyzetekkel szembeni ellenálló képességének növelése („válságállóság”).
- 3. fókuszterület: Új modellek innoválása és optimalizálása a polgárok hatékonyabb bevonására a transznacionális, többszintű területi tervezési folyamatokba, valamint a fenntartható demokrácia előmozdítása.
- 4. fókuszterület: A helyi és regionális közigazgatási rendszerek transznacionális kapacitásainak megerősítése a globális, európai és dunai értékláncok működésének biztosítása érdekében.
Támogatás mértéke: max. 80%
A fennmaradó 20%-ot az érintett partnerek állami hozzájárulásból (ahol alkalmazható), saját forrásokból (amelyek lehetnek állami vagy magánforrások), illetve egyéb hozzájárulásokból (pl. regionális, helyi vagy más források) fedezhetik.
Támogatási keret: összesen 27,3 millió EUR