A hitelkérelmek benyújtására 2024. szeptember 16-tól 2025. december 30-ig van lehetőség.
A hitelprogram célja
A Hitelprogram célja a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások (KKV-k) termelékenységének és hozzáadott értékének növelése a technológiai és szervezeti megújítás támogatásán keresztül. Célja továbbá a KKV-k korszerű termék- és szolgáltatásfejlesztési képességének megteremtése, bővítésének támogatása, lehetővé téve megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazására vonatkozó energiahatékonysági beruházásokat is, valamint az intelligens szakosodási stratégiában (S3)1 meghatározott irányokhoz való illeszkedés elősegítése. A Hitelprogram célja továbbá a mikro-, kis- és középvállalkozások olyan beruházásainak a támogatása, ahol a vállalkozások rövid- és középtávon bevételt termelő, megtérülő technológiákba fektetnek be, azonban a tőke- és hitelpiaci feltételek akadályozzák a finanszírozást.
Hitelprogram keretösszege: 73,19 milliárd Ft
Hitelfelvevők köre
- Mikro-, kis- és középvállalkozások, melyek:
- devizabelföldinek minősül
- Magyarország területén székhellyel, illetve az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarország területén fiókteleppel és magyar adószámmal rendelkezik
- gazdaságilag potenciálisan életképes
- finanszírozási forrásokhoz nem, vagy nem megfelelő mértékében jut hozzá
- a támogatási kérelem benyújtásához szükséges regisztráció benyújtásakor kkv-nak minősül
- legalább 1 főt foglalkoztatnak (utolsó lezárt évi beszámoló alapján)
- legalább egy teljes, lezárt üzleti évvel rendelkeznek,
Gazdálkodási formakód szerint:
- 113 Korlátolt felelősségű társaság
- 114 Részvénytársaság
- 116 Közkereseti társaság
- 117 Betéti társaság
- 121 Szociális szövetkezet
- 129 Egyéb szövetkezet
- 141 Európai részvénytársaság (SE)
- 142 Európai szövetkezet (SCE)
- 226 Külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe
- 228 Egyéni cég
- 231 Egyéni vállalkozó
- 572 Nonprofit korlátolt felelősségű társaság
- 573 Nonprofit részvénytársaság
- 576 Nonprofit betéti társaság
A Hitelprogramban konzorciumok nem igényelhetnek támogatást.
Hitelprogramból kizártak köre
Nem részesülhet támogatásban:
- A Hitelprogramban kezdő vállalkozások nem igényelhetnek támogatást. Kezdő vállalkozásnak minősül az egy teljes lezárt - 12 hónapos - üzleti évvel nem rendelkező vállalkozás.
- A Hitelprogram keretében nem nyújtható be kölcsönigénylés azon Kölcsönigénylő részéről amelynek már benyújtott, folyamatban lévő Kölcsönigénylése van. Újabb Kölcsönigénylés akkor nyújtható be, amennyiben a korábbi kölcsönigénylés elutasító döntéssel rendelkezik vagy a hiteldöntést megelőzően a Kölcsönigénylő a kérelmét visszavonta. Egy vállalkozásnak legfeljebb egy kölcsönkérelme részesülhet támogatásban.
- Mezőgazdasági termelő vállalkozás - azaz olyan természetes vagy jogi személy, amelynek a kölcsönkérelem benyújtását megelőző jóváhagyott, legutolsó lezárt, teljes üzleti év éves beszámoló szerinti árbevételének, vagy egyéni vállalkozók esetében az adóalapba beszámított bevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származik - projektje finanszírozására,
- Élelmiszeripari vállalkozás részére, illetve élelmiszeripari tevékenységre irányuló fejlesztési igényre (TEÁOR 10-11 besorolás szerinti főtevékenységű vállalkozások illetve erre irányuló fejlesztési igény. Továbbá kizáró feltétel az is, amennyiben az igénylő vállalkozásnak nem a 10-11 TEÁOR kód szerinti a főtevékenysége, azonban a benyújtást megelőző teljes lezárt üzleti év alapján, az árbevételének több mint 50%-a származik ezen tevékenység(ek)ből)
- A Hitelprogram keretében tisztán elektromos járműre vonatkozóan nem részesülhet támogatásban azon kölcsönigénylő, amely az „RRF-10.10.-1-24 Közúti elektromos jármű beszerzés támogatása vállalkozásoknak” című Felhívás keretében támogatást igényelt, kivéve, ha elutasító döntéssel rendelkezik vagy a támogatói döntés előtt visszalépett, melyet a Kölcsönkérelem benyújtásakor hitelt érdemlően igazolt.
A hitel felhasználása
A Hitelprogram keretén belül kihelyezett Kölcsönök a Végső Kedvezményezettek által a KKV-k technológiai korszerűsítése, ingatlan átalakítás, bővítés, felújítás, korszerűsítés, valamint a megújuló energiaforrás felhasználásával végrehajtott energiahatékonysági beruházások érdekében, gazdaságilag potenciálisan életképes Projektekhez használhatók fel, az elszámolható költségek mértékére vonatkozó korlátok figyelembevételével.
A hitel segítségével megvalósítható lehetséges hitelcélok például:
- új eszközök beszerzése, így gépek, informatikai eszközök vagy megújuló energiaforrást hasznosító, azaz a zöld energiát támogató technológiák megvásárlása;
- a projekttel összefüggő immateriális javak beszerzése;
- építési költségek (átalakítás, bővítés, felújítás, korszerűsítés), az új építés kivételével
- igénybe vehetők képzési és tanácsadási szolgáltatások is.
Elszámolható költségek köre
- új tárgyi eszköz beszerzése legalább az összes elszámolható költség 30%-a értékben:
- technológiai korszerűsítést eredményező új, egyenként minimum nettó 200.000 Ft értékű eszközök (200.000 Ft érték alatti eszköz csak akkor támogatható, ha az a beszerzendő eszköz tartozéka, mely az árajánlatban, adásvételi szerződésben szerepel) bekerülési értéke, amely tartalmazza a vételárat, tartalmazhatja az eszközbeszerzéshez kapcsolódó szállítás és üzembe helyezés, valamint az eszközbeszerzéshez közvetlenül kapcsolódó betanítás költségét is,
- technológia fejlesztéshez kapcsolódó, új, egyenként minimum nettó 200.000 Ft értékű IKT eszközök (hardver, hálózati és telekommunikációs eszközök) beszerzési költségei, a tárgyi eszköz beszerzésen belül maximum 30%-os mértékben,
- tisztán elektromos jármű beszerzése, a tárgyi eszköz beszerzésen belül maximum 50%-os mértékben, az alábbi feltételek mellett: immateriális javak beszerzése (legfeljebb az összes elszámolható költség 10%-a (a Felhívás 2. számú melléklete szerinti TESZOR lista alapján)
- építési költségek (átalakítás, bővítés, felújítás, korszerűsítés), az új építés kivételével, amelyek a vállalkozói tevékenység végzésével összefüggő ingatlan és infrastrukturális beruházáshoz kapcsolódnak az alábbiak szerint, legfeljebb az összes elszámolható költség 50%-a erejéig
- ingatlan átalakítás, bővítés, felújítás, korszerűsítés anyagköltségei és kivitelezőnek fizetett munkadíj (kizárólag kivitelezőnek fizetett ellenszolgáltatás, tehát saját teljesítés nem lehetséges). Az ingatlan átalakítás, bővítés, felújítás, korszerűsítés elszámolható költsége nem haladhatja meg az alábbi fajlagos költségeket:
- ingatlan bővítés esetén nem haladhatja meg a nettó 526 444,- Ft/nm fajlagos költséget (a fajlagos költség vetítési alapja a bővítés bruttó alapterülete).
- ingatlan átalakítás esetén nem haladhatja meg a nettó 423 424,- Ft/nm fajlagos költséget (a fajlagos költség vetítési alapja az átalakítással érintett épületrész nettó alapterülete).
- az ingatlan korszerűsítés során kizárólag az alább meghatározott munkálatok végezhetők el, melyek költsége nem haladhatja meg az alábbi fajlagos költségeket (fűtés és világítás esetén a fajlagos költség vetítési alapja az érintett épületrész nettó alapterülete):
korszerűsítés fajlagos értékek (nettó Ft/m2) |
|||
|
polisztirolhab lemez (min. vastagság: 150 mm) |
szendvicspanel (min. vastagság: 100 mm) |
kőzetgyapot hőszigetelő lemez (min. vastagság: 130 mm) |
vízszintes szigetelés: (lapostető, födém, padló) |
16 169 |
26 322 |
15 793 |
függőleges szigetelés: (homlokzati falak) |
21 810 |
47 005 |
20 870 |
- Fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek cseréje / energia-megtakarítást eredményező korszerűsítése esetén nem haladhatja meg az alábbi táblázat szerinti értéket:
fajlagos értékek (nettó Ft/m2) |
|||
műanyag nyílászáró |
alumínium nyílászáró |
szekcionált ipari kapu |
fa nyílászáró |
127 099 |
136 499 |
142 516 |
165 266 |
- Épületek fűtési, hűtési és használati melegvíz-rendszereinek komplex korszerűsítése nem haladhatja meg a nettó 7 934 Ft/m3 összeget.
- Meglévő beltéri világítási rendszerek energiatakarékos átalakítása estében nem haladhatja meg a nettó 35 686 Ft/m2 összeget.
- Árnyékoló- vagy árnyékvető szerkezetek beépítése nem haladhatja meg a nettó 56 405 Ft/m2 összeget.
- Tetőszerkezet újjáépítése (mely magában foglalja az új tetőhéjazat elkészítését, ácsolását és újrafedését) nem haladhatja meg a nettó 16 884 Ft/m2 összeget.
- az infrastrukturális beruházások költsége (a felsoroltak akkor is infrastrukturális beruházásnak minősülnek, ha azok technológiai célokat is szolgálnak):
- épületgépészeti gépek,
- ivó-, ipari- és tűzi-víz hálózat, korszerű tűzvédelmi hálózat kiépítése és hozzájuk kapcsolódó berendezések, felszerelések,
- a projekt keretében beszerezni kívánt új eszköz működéséhez szükséges, a vállalati folyamatokhoz kapcsolódó földgázvezeték, gázfogadó állomás, távhővezeték, és a hozzájuk kapcsolódó berendezések, felszerelések,
- elektromos energiaellátás hálózata (közüzemi hozzájárulás, elektromos hálózati csatlakozási díj) és hozzájuk kapcsolódó berendezések, felszerelések, eső- és szennyvízelvezetés, szennyvíztisztító és hozzájuk kapcsolódó berendezések, felszerelések,
- szennyvíztároló,
- szellőzési, légfrissítő berendezések, pneumatikus berendezés, felvonók,
- iparvágány (a fejlesztéssel érintett iparvágány műszaki paraméterei meg kell, hogy egyezzenek annak a pályahálózatnak a paramétereivel, amelyre az iparvágány rácsatlakozik),
- hűtőkamra, siló, ipari kapuk,
- a külső telefon és telekommunikációs hálózat csatlakozási pontjainak kiépítése,
- őrző-védő elektronikai rendszer, informatikai és távközlési alaphálózat kiépítése és fejlesztése,
- parkoló, kerítés, út, járda.
- a megújuló energiához kapcsolódó projektelemek, ideértve a kivitelezési és beüzemelési költségeket, legfeljebb az összes elszámolható költség 30%-a erejéig, az alábbiak tekintetében:
- a megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazásához kapcsolódó új eszközök beszerzésének költsége (pl. okosmérő), valamint
- az új megújuló energiatermelő eszköz (pl.: napelem) beszerzésnek költsége, amely kizárólag a vételárat és az eszköz kiegészítő elemeit (pl. napelem esetén tartószerkezet, inverter, csatlakozódoboz, túláram és túlfeszültség védelem, kábelezés) tartalmazhatja.
- egyéb mérnöki és szakértői díjak, tanácsadási költségek (pl. fordítás, tolmácsolás, lektorálás), maximum költség ld. a következő pontot
- képzéshez kapcsolódó költségek (az Elszámolási útmutató 2021-2027 I. fejezet 3.4.5. pontja szerint), képzési és tanácsadási szolgáltatások (3.4.3.3 és 3.4.3.4 szerinti költségek) együttesen legfeljebb az összes elszámolható költség 5%-a,
- minőség-, környezet- és egyéb irányítási rendszerekhez kapcsolódó költségek (pl. minőségellenőrzéssel és tanúsítással kapcsolatos szolgáltatások költsége, minőséget tanúsító címkék használatával kapcsolatos költségek) legfeljebb az összes elszámolható költség 2,5%-a
- készlet beszerzés költségei, legfeljebb az összes elszámolható költség 30%-a erejéig
Tárgyi eszköz beszerzése esetén a Hitelprogram keretében kizárólag a Felhívás 1. számú mellékletben található Vámtarifa szám (VTSZ) listán szereplő VTSZ számok alá tartozó, a fejlesztendő tevékenység végzéséhez szükséges eszközök beszerzésének költsége támogatható.
Hitel összege: min. 5 millió Ft, max. 50 millió Ft
- Az igényelhető hitelösszeg nem haladhatja meg a hitelkérelem benyújtását megelőző lezárt pénzügyi év üzemi eredményének tizenötszörösét.
Saját forrás:
- a projekt elszámolható költségének min. 10%-a,
Hitel kamata: 0% / év
Biztosítékok köre:
- A beruházás tárgyát kötelező fedezeti körbe bevonni. A beruházás tárgya a futamidő végéig nem idegeníthető el. Ingatlan átalakítás, bővítés, felújítás, korszerűsítés esetén a a kivitelezéssel érintett ingatlan kötelezően bevonásra kerül a fedezeti körbe.
Projekt területi korlátozása
A Végső Kedvezményezett Budapesten bejegyzett székhelye, telephelye vagy fióktelepe. Minden esetben a Projekt megvalósítás helyszíne számít és nem a Kölcsönt igénylő székhelye, ezért a Budapesten kívüli székhellyel rendelkező szervezet Projektje is támogatható, amennyiben a Projekt maga Budapesten valósul meg.
- A megvalósítási helynek a kölcsönkérelem benyújtásakor már bejegyzettnek kell lenni a cégkivonatba, illetve a Végső Kedvezményezettről vezetett megfelelő nyilvántartásba, továbbá a kölcsön futamideje alatt is igazolni kell, hogy a megvalósítási helyszínen valóban gazdasági tevékenység folyik.
Amennyiben a hitelprogram felkeltette figyelmét, keresse Goodwill Consulting Kft. munkatársát!
Budapesti irodánk telefonszáma: +36-70-492-5411
Goodwill Consulting Kft.