Tisztítástechnológiai mesterképzés: Magyarországon kizárólag a BKIK-nál!

2025-06-26 09:00
16 tisztítástechnológiai szakember vizsgázott sikeresen, akik július 3-án veszik át Mesterlevelüket a BKIK ünnepélyes átadóján

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara - évente változó profilú - támogatott vagy önköltséges mesterképzésein szakmájukat magas színvonalon gyakorló szakemberek vehetnek részt. Mestervizsga minden olyan szakmában szervezhető, amelyben a mestervizsga követelményei rendeletben kihirdetésre kerültek. Jelenleg erre 45 szakmában van lehetőség.
Az önköltséges mesterképzésről itt olvashat: https://bkik.hu/onkoltseges-mesterkepzes, a támogatott mesterképzésről itt: https://bkik.hu/tamogatott-mesterkepzes.

A június 18-án sikeres mestervizsgát tett 16 tisztítástechnológiai szakember július 3-án veheti át Mesterlevelét a BKIK ünnepélyes átadóján. A rendezvényen három szakma – a tisztítástechnológiai, a speciális lábápoló és az autószerelő – összesen 36 kiváló képviselője részesül ebben az elismerésben. A nagy érdeklődésre való tekintettel a BKIK 2025. október 3-ai kezdéssel ismét meghirdeti a tisztítástechnológiai mesterképzést.

A szakma új KKK-jának megjelenése után Tisztítástechnológiai mesterképzést Magyarországon először a BKIK szervezett, ennek indulásáról kérdeztük Kovács Bélát, akinek úttörő szerepe volt a képzés elindításában.

Milyen személyes érintettsége volt a BKIK Tisztítástechnológiai mesterképzés indulásában?

2024. nyarán a Kőbányai polgármesteri hivatalban volt egy vállalkozások fejlesztésére és támogatására meghirdetett tájékoztató, amin a BKIK is jelen volt. Nagy szerencsémre ott bemutattak a BKIK akkori főtitkárának, nagyon pozitív hozzáállást tapasztaltam részéről a felvetéseimmel kapcsolatban. Röviden elmondtam neki a Tisztítás-technológiai mesterképzés eddigi történetét, hogy eddig már több alkalommal elkezdődött, de valamiért mindig meghiúsult. A szakmából már többen szerettünk volna nagyon régóta mesterképzésen részt venni.  Ezt követően felvettem a kapcsolatot Kovács Judit felnőttképzési vezetővel, akivel kialakult egy nagyon jó és azóta is sikeres munkakapcsolat.

Miért fontos a szakma képviselői számára a Mesterlevél?

A Mesterlevél szakmánk számára több szempontból is fontos! Ez egy elismerés a szakmában eltöltött sok-sok év után. Csoporttársaimmal együtt azt várjuk, hogy a szakmánk nagyobb elismerést kapjon, komolyabban viszonyuljanak a megrendelők szakmánk képviselőihez. Kialakuljon egy szervezett képzési kultúra, megfelelő intézményi keretek között. A szakma becsülete helyreálljon, így képezve a szakmában dolgozó emberek szakmai tudását. Szemlélet váltást hozva a szakmában dolgozó cégeknél, legyen az akár multi vagy a KKV. szektorba tartozó szereplő. Ez egy olyan lehetőség, ami nagyfejlődést eredményezhet szakmánk minden területén.

Milyennek tartotta a képzést? Mik voltak a tapasztalatai?

A képzést nagyon jónak, hasznosnak és egyben érdekesnek tartottam. A képzés jól szervezett és a jó előadók, tanárok biztosításával eredményes volt.

Kívülállónak, első hallásra, akár furcsa is lehet, hogy miért van szükség tisztítástechnológiai mesterképzésre?

A Tisztítástechnológiai Mesterképzésre azért van szükség, hogy kialakulhasson egy szakmailag elhivatott, gyakorlattal és tudással rendelkező szolgáltatást nyújtó közeg. Elkezdődhessen egy minőségi fejlődés az oktatásban, a szakmapolitikában, egyfajta szelektálódás és megtisztulás minden szinten. Presztízst, elismerést szerezzünk a szakmánknak, illetve népszerűbbé tegyük ezt a munkát. Kialakulhasson vagy kialakítsunk egy életpályamodellt a szakmában dolgozók számára.

A Mesterre mindig szükség van, bármilyen szakmát is nézünk. Ő tudja, hogy mihez, hogyan kell nyúlni, mit kell vele tenni, hogy működjön, szép legyen, gusztusos, élvezhető legyen az alkotás, amit Ő megvalósít!

Hol tart ma ez a szakma? Mit tudna erről mondani egy teljesen kívülállónak?

Magyarországon jelenleg több ezer takarítással foglalkozó cég van. Ebből néhány cég nagy multi vállalattá nőtte ki magát a többi pedig nagy, kis és közép vállaltok. Ezen kívül számos egyéni és családivállalkozás van, akik lényegében a nagyobb cégcsoportok alvállalkozói. A képzések részlegesek, hiányosak és oktatás politikailag nem szervezettek. A végrehajtó állomány nagyrésze hitevesztett, motiválatlan és képzetlen. Nincs jövőképük, máról holnapra élnek.

Ez a szakma minden szempontból összefogásra és irányításra szorul. Szükség van egy olyan szakmai szervezetre, aki összefogja ezt a szolgáltatói kört és szabályozza azt! Hasonló módon, mint pl. egy horgász egyesület vagy egy vadásztársaság. Csak az horgászhat, vadászhat, aki tartozik egy társasághoz, ott vizsgát tesz és tagíjat fizet!

Takarítani mindenki tud! Mondják sokan. A legnagyobb baj az, hogy csinálják is (mert csinálhatják) mindenféle képzés, végzettség és engedély nélkül! A „takarítást” is tanitani kell, és különbséget kell tenni terület és terület között. Nem mindegy, hogy utcát seprek, lépcsőházat takarítók, irodát vagy kórházat takarítok. Természetesen egyik terület sem lebecsülendő, ahol a munkavégzés történik, mert mindegyikre szükség van. Mindent lehet jól, szakszerűen, tudatosan és szeretettel végezni.

A képzéstől, a Mesterlevél megszerzésétől azt is várjuk, hogy kialakul ebből a csoportból egy olyan közösség, ami elősegíti/heti a szakma jobb megítélését és fejlődését. Nagyon remélem, hogy több ilyen Mesterképzés is fog indulni a jövőben ezen a területen. Ezt a tendenciát figyelembe véve elkezdődhet egy igen erőteljes szakmai fejlődés és tisztulás!

Köszönjük Kovács Bélának, hogy megosztotta tapasztalatait és elkötelezetten hozzájárult a tisztítástechnológiai mesterképzés hazai elindításához!

Kovács Béla, a BKIK tisztítástechnológiai mesterképzés úttörője és elkötelezett szakmai támogatója