A BKIK Innovációs és K+F Kollégium és az iLex által üzemeltetett Innovációs Piactér közös szervezésben elkezdte a technológiai innovációk legjelentősebb területének, a mélytechnológiákat érintő iparágaknak a bemutatását és az abban rejlő kisvállalkozási lehetőségek feltérképezését. Ennek első szereplői az űriparból érkeztek. A második alkalommal a Védelmi Ipar szereplői találkoztak a hazai innovációban élen járó kisé középvállalkozásokkal 2025. május 22-én a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarában.
A védelmi ipar nemzetközi és hazai helyzetének bemutatását Dr. Tomka Barnabás nemzetközi védelmi ipari tanácsadó előadása vezette be. Az előadás során teljes képet adott az iparág nemzetközi helyzetéről, az azokhoz kapcsolódó beszállítói követelményekről és lehetőségekről. Felvázolta a hazai ipar helyzetét is, és kiemelte a legfontosabb feltételeket és tudnivalókat. Az előadó amellett, hogy ismertette a lehetőségeket és bemutatta a feltételeket a bekapcsolódásra, meghallgatta a jelenlévő innovációs vállalkozások bemutatkozását. Valamint lehetőség volt arra is hogy B2B beszélgetések során tisztázzák az esetleges fejlesztési lehetőségeket. A következő két előadó Bial Tibor, Csehország korábbi magyarországi nagykövete és Szabó Dezső, a Colt CZ Hungary Zrt vezérigazgatója elsősorban a cseh védelmi ipar bemutatásán keresztül vázolta a nemzeti védelmi ipar kiépítésének lehetőségeit, megvalósítását, és mivel a cseh ipar már közvetlen magyarországi gyárral is rendelkezik Joint Venture formájában, így sor került a Col CZ Hungary részletes bemutatására is. Már annak a lehetősége is felvillant, hogy hazai kis- és középvállalkozások kapcsolódjanak be a gyártásba. Az előadók mindegyike felajánlotta a kapcsolati tőkéjét a továbblépéshez. Az előadók kiemelték, hogy a védelmi ipar többé nem egy zárt elitklub, hanem egy olyan innovációs tér, amelyhez civil szereplők is csatlakozhatnak. Ebben a folyamatban a magyar kis- és középvállalkozásoknak is helyük van – sőt: szükség van rájuk.
A magyar innovációs vállalkozások oldaláról bemutatkozott az Enter 432 Kft, - az elmúlt évi EIT Health InnoStars innovációs verseny egyik győztese - egy mobil intenzív kórházi kapszulával, amelynek jelenleg a prototípusán dolgoznak. Az Ellysium Shelter Systems s.r.o. földben elhelyezett védett bunkerek és IT szervertermek termékét mutatta be. A SkillDict Kft. AI-alapú tréning-e-learning vállalkozását ismertette, míg a Lattice Stúdió egy mobil lakóegység gyors elhelyezésére tett javaslatot a vállalkozása bemutatásával. A továbbiakban még bemutatkozott a MedirLab Kft. infravörös technológiával, valamint a ProPatria Electronics Kft. egy felderítő radarcsalád termékével.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara egyik kiemelt célja, hogy segítse a vállalkozásokat új, nagy hozzáadott értékű iparágakba való belépésben – így a mélytechnológiai alapú védelmi és biztonsági innovációk területén is. Kamaránk nemcsak kapcsolatokat, hanem tudást, iránytűt és platformot is kínál azoknak, akik új üzleti lehetőségeket keresnek ebben a dinamikusan fejlődő ágazatban. A mai konferencia is ennek a törekvésnek a része: lehetőséget kínál a tanulásra, kapcsolódásra és tervezésre. A védelmi iparban való részvétel nem csak technológiai kihívás, hanem gazdaságfejlesztési esély is – nemzetstratégiai jelentőségű üzletág, amelyhez magyar vállalkozások is sikeresen kapcsolódhatnak. A mai konferencia egy újabb lépés a magyar innováció és a mélytechnológiai iparágak közös sikertörténetében.