2021. április 26.
Amikor a beoltottak száma eléri a négymilliót, új intézkedések lépnek életbe. Ezen intézkedések jelentős része védettséghez (védettségi igazolványhoz) kötött.
- a kijárási tilalom kezdete este 11 óráról éjfélre módosul.
- Az üzletekben este 11 óráig lehet vásárolni.
- A védetteknek (akik védettségi igazolvánnyal rendelkeznek) este 11 óráig megnyílnak a vendéglátóhelyek belső terei is. A szülők és családtagok a gyermekeket is magukkal vihetik.
- A védettek szállodákba is mehetnek, és a gyermekeket is magukkal vihetik.
- A 2020 novemberében bezárt szabadidős létesítményeket védettségi igazolvánnyal újra lehet látogatni. Ezek közé tartoznak például az állatkertek, a vadasparkok, a múzeumok, a színházak, a mozik és a könyvtárak is.
- Edzőterembe, uszodába, jégpályára ezentúl csak a védettek, valamint a versenyszerűen sportoló 18 év alattiak mehetnek.
- A védettek és felügyeletük alatt álló kiskorúak este 11 óráig a sportrendezvényeket is látogathatják.
- A védetteknek és a felügyeletük alatt álló kiskorúaknak nem kell maszkot viselniük a sport- és kulturális rendezvényeken.
- A koronavírus elleni védettség igazolása a védettségi igazolvány bemutatásával történik, a védettség tényének ellenőrzése pedig a helyiség üzemeltetőjének, a szolgáltatás nyújtójának a feladata. Amennyiben ennek nem tesz eleget, a bírság 100 ezer forinttól egymillió forintig terjedhet, vagy akár egyéves bezárást is elrendelhetnek.
- A közterületen, a tömegközlekedési eszközökön, boltokban – azokon a helyeken, ahol nem csak beoltott vagy a fertőzésen átesett személyek tartózkodhatnak – továbbra is kötelező a maszkhasználat, továbbá kerülendő a csoportosulás és a gyülekezés. Ez a még be nem oltott állampolgárok védelmét szolgálja.
A kormany.hu oldalán olvasható, hogy az oltási program előrehaladtával további döntések születhetnek majd az élet újraindítása érdekében.
A változásokról szóló kormányrendelet a Magyar Közlöny 2021. évi 68. számában jelent meg.
Forrás: index.hu
2021. április 23.
Megvan a 3,5 millió beoltott, így a teraszok kinyithatnak, este fél 10-ig, és a kijárási korlátozás este 11 órára módosul.
2021. április 16.
A három és félmilliomodik oltottnál - tervezetten jövő hét közepe - az újraindítás újabb lépcsőjeként kinyithatnak a teraszok és a vendéglátósok teraszdíjait eltörlik. A kormányrendelet szerint 21.30-ig lehetnek nyitva a teraszok, egyelőre védettségi igazolványt meglétét nem írták elő. A rendelet megjelent a MAGYAR KÖZLÖNY 63. számában.
A kormányrendelet szerint a teraszok, kerthelyiségek reggel 5 és este fél 10 között lehetnek nyitva. A vendégek használhatják az étterem mellékhelyiségét, de a megrendelt étel és ital elfogyasztása tilos a vendéglátó üzleten belül.
A vendégeknek nem kell maszkot viselniük, azonban a felszolgálók számára kötelező. Védettségi igazolványt meglétét nem írták elő, az oltás sem tették kötelezővé.
2021. április 14.
A három és félmilliomodik oltottnál - tervezetten jövő hét közepe - az újraindítás újabb lépcsőjeként kinyithatnak a teraszok és a vendéglátósok teraszdíjait eltörlik.
Az oktatási intézmények csak fokozatosan, óvatosan nyithatnak újra. Az óvodák és az általános iskolák az alsó tagozatig április 19-étől térnek vissza a jelenléti oktatáshoz, az általános iskolák felső tagozatai és a középiskolák pedig május 10-től.
Forrás: kormany.hu
2021. április 9.
Április 9-i bejelentkezés: Május 10-én indul a tantermi oktatás a középiskolákban - hangzott el a miniszterelnök szokásos péntek reggeli Kossuth rádiós bejelentkezésében. Kiemelte továbbá, hogy idén csak írásbeli érettségi lesz.
2021. április 8.
Az újraindítás következő lépéseiről a kormány akkor fog dönteni, amikor elérjük a 3 millió beoltottat. A Miniszterelnökséget vezető miniszter kiemelte, hogy újranyitottak a szolgáltatók, tovább maradhatnak nyitva az üzletek, a kormány viszont április 19-ig meghosszabbította a hatályban lévő védelmi intézkedések érvényességét.
2021. április 6.
2,5 millió honfitársunk beoltva. Újraindulhatnak az üzletek és a szolgáltatások! - jelentette be a miniszterelnök Facebook oldalán. A 2,5 millió magyar beoltását megállapító belügyminiszteri határozat már megjelent Magyar Közlöny 2021. évi 58. számában, így szerdától kinyithatnak a boltok, és újraindulhatnak a szolgáltatások.
A miniszterelnök kedd délutáni videójában jelentette be: fontos mérföldkőhöz érkeztünk, 2,5 millió honfitársunk be lett már oltva. Járványügyi intézkedések továbbra is lesznek, Orbán Viktor mindenkit ezek betartására kért.
2021. április 7-től újraindulhatnak az üzletek és a szolgáltatások. A következő intézkedések lépnek életbe:
- A kijárási tilalom az este 10 óra és reggel 5 óra közötti időszakra módosul.
- Az üzletek reggel 5 óra és este 9:30 között lehetnek nyitva.
- Az üzletek, köztük a március 8. óta zárva tartó üzletek újfajta, négyzetméter alapú szabályok mentén ugyan, de nyitva lehetnek. Átlagosan 10 négyzetméterenként 1 vásárló lehet az üzletben az új szabályozás szerint.
- A szolgáltatásokkal kapcsolatos ideiglenes védelmi intézkedések megszűnnek, így kinyithatnak a fodrászok, kozmetikák és más szolgáltatók.
A vendéglátó üzletek ugyanakkor továbbra sem nyithatnak ki normál üzemben, csak az ott dolgozók tartózkodhatnak ezekben az egységekben. Csak az elvitelre alkalmas ételek kiadása és szállítása érdekében, az ehhez szükséges időtartamig mehetnek be az éttermekbe a vendégek. A szállodák továbbra sem fogadhatnak vendégeket.
A négyzetméter alapú szabályozásról:
A négyzetméter alapú szabályozás elérhető az 51. sz. Magyar Közlönyben: MAGYAR KÖZLÖNY 51. SZÁM
A tíz négyzetméteres vagy ennél kisebb vásárlótérrel rendelkező üzlet vásárlóterében az ott foglalkoztatottakon kívül egy időben egy vásárló tartózkodhat.
A tíz négyzetmétert meghaladó vásárlótérrel rendelkező üzlet vásárlóterében az ott foglalkoztatottakon kívül egy időben legfeljebb átlagosan tíz négyzetméterenként egy vásárló tartózkodhat.
Ha a vásárlótér négyzetméterben meghatározott területének egytizede nem egész szám, a kerekítés szabályát úgy kell alkalmazni, hogy a kapott értéket 0,5-től felfelé, ez alatt lefelé kell kerekíteni.
Az üzlet üzemeltetője, illetve vezetője köteles az üzlet bejárata előtt – a nyitvatartási idő mellett – mindenki számára jól láthatóan kifüggeszteni, hogy a (4)–(6) bekezdés szerinti számítás eredményeként egy időben összesen hány fő vásárló tartózkodhat az üzlet vásárlóterében. 2021. évi 51. szám (8) A (2), valamint a (4)–(7) bekezdés szerinti ideiglenes védelmi intézkedés betartásáról a) az üzlet üzemeltetője, illetve vezetője, b) ha az üzlet bevásárlóközpont területén található, az üzlet üzemeltetője, illetve vezetője mellett a bevásárlóközpont üzemeltetője, illetve vezetője is köteles gondoskodni.
Az üzlet üzemeltetője, illetve vezetője köteles gondoskodni arról, hogy a bejutásra várakozók – a közös háztartásban élők kivételével – egymástól 1,5 méteres távolságot folyamatosan tartsanak, a vásárlók számára a kézfertőtlenítés lehetősége az üzlet vásárlóterében folyamatosan biztosított legyen, az üzlet vásárlóterében a felületek fertőtlenítése folyamatos legyen, és d) a bevásárláshoz használt eszközök (kocsi, kosár) fertőtlenítése folyamatosan megtörténjen.
A 14. életévét be nem töltött kiskorút, a 65. életévét meghaladott személy segítőjét és a fogyatékossággal élő személy segítőjét nem kell figyelembe venni.
Az olyan üzlet, amely nem rendelkezik vásárlótérrel, abban az esetben tarthat nyitva, ha az üzlet üzemeltetője, illetve vezetője gondoskodik arról, hogy a sorban álló várakozók – a közös háztartásban élők kivételével – egymástól 1,5 méteres távolságot folyamatosan tartsanak.
2021. április 5.
Magyarország oltási rendje a terveknek megfelelően, Európában kiemelkedően teljesít. Az oltási folyamat az ünnepek alatt sem állt le, ennek köszönhetően várhatóan kedd éjfélig, legkésőbb a szerda délelőtti órákban elérjük a két és fél millió beoltottat. Pintér Sándor belügyminiszternek határozatban kell megállapítania, hogy megtörtént a 2,5 milliomodik oltás. Ezt követően a 144/2021-es kormányrendelet értelmében lazító intézkedések lépnek életbe:
• A kijárási tilalom az este 10 óra és reggel 5 óra közötti időszakra módosul.
• Az üzletek reggel 5 óra és este 9:30 között lehetnek nyitva.
• Az üzletek, köztük a március 8. óta zárva tartó üzletek újfajta, négyzetméter alapú szabályok mentén ugyan, de nyitva lehetnek. Átlagosan 10 négyzetméterenként 1 vásárló lehet az üzletben az új szabályozás szerint.
• A szolgáltatásokkal kapcsolatos ideiglenes védelmi intézkedések megszűnnek, így kinyithatnak a fodrászok, kozmetikák és más szolgáltatók. A NÉGYZETMÉTER ALAPÚ SZABÁLYOK NEM CSUPÁN AZ ÉLELMISZERÜZLETEKRE VONATKOZNAK! ÉRINTI A SZOLGÁLTATÓK (FODRÁSZ, KOZMETIKUS STB.,) ÜZLETHELYISÉGEIT IS!
• A vendéglátó üzletek ugyanakkor továbbra sem nyithatnak ki normál üzemben, csak az ott dolgozók tartózkodhatnak ezekben az egységekben. Csak az elvitelre alkalmas ételek kiadása és szállítása érdekében, az ehhez szükséges időtartamig mehetnek be az éttermekbe a vendégek. A szállodák továbbra sem fogadhatnak vendégeket.
Forrás: Kormányzati Tájékoztatási Központ
2021. március 26.
Április 8-ig meghosszabbításra került a veszélyhelyzet, megjelentek a védelmi intézkedések lépcsőzetes feloldásának első fokozatának lépései. Ha az oltottak száma eléri a 2,5 milliót (az első oltáson átesettek száma) akkor a rá következő napon lépnek érvénybe az újranyitás szabályai. Április 8-ig meghosszabbításra került a veszélyhelyzet, megjelentek a védelmi intézkedések lépcsőzetes feloldásának első fokozatának lépései, valamint még áprilisban is igényelhetők a gazdaságvédelmi támogatások, kedvezmények. A védelmi intézkedések meghosszabbításáról, valamint a lépcsőzetes feloldás fokozatairól, az oktatási intézmények megnyitásáról szóló rendelet megjelent a MAGYAR KÖZLÖNY 2021. évi 51. számában.
Ha az oltottak száma eléri a 2,5 milliót (az első dózison túl lévők száma) akkor a rá következő napon lépnek érvénybe az újranyitás szabályai, az alábbiak szerint:
- a kijárási tilalom kezdete este 10 órára módosul, a vége változatlanul reggel 5 óra;
- a szolgáltatásokkal kapcsolatos ideiglenes védelmi intézkedések megszűnnek;
- a személyes megjelenést igénylő szolgáltatás céljára szolgáló helyiség vagy helyszín nem köteles zárva tartani;
- az üzletek este fél 10 és reggel 5 óra között kötelesek zárva tartani;
- az üzletekben biztosítani kell, hogy átlagosan 10 négyzetméterenként csak egy vásárló tartózkodhasson bent;
- a 10 négyzetméteres szabály alkalmazása során a 14. életévét be nem töltött kiskorút, a 65. életévét meghaladott személy segítőjét és a fogyatékossággal élő személy segítőjét nem kell figyelembe venni;
- az üzlet köteles gondoskodni arról, hogy a bejutásra várakozók – a közös háztartásban élők kivételével – egymástól 1,5 méteres távolságot folyamatosan tartsanak, a vásárlók számára a kézfertőtlenítés lehetősége az üzlet vásárlóterében folyamatosan biztosított legyen, az üzlet vásárlóterében a felületek fertőtlenítése folyamatos legyen, és a bevásárláshoz használt eszközök (kocsi, kosár) fertőtlenítése folyamatosan megtörténjen.
2020. március 19.
2021. március 19.: Egy héttel meghosszabbítják a korlátozásokat, további szigorítások viszont egyelőre nem lesznek. Amikor eléri az átoltottság a 2,5 millió embert, el lehet kezdeni az újraindítást - jelentette be Orbán Viktor március 19-én.
A kormányfő kiemelte: a jelenleg hatályban lévő korlátozások változatlan formában hétfőtől még egy hétig biztosan fennmaradnak. Azt mondta, egyszerűbb lett volna két hétről dönteni, de egy héten belül sok minden változhat, ezért hoztak most intézkedést egyelőre egy hétre. Ráadásul a húsvét kockázatos időpont lesz, mert a járvány terjedése összefügg a kontaktusok számával - mutatott rá. Kiemelte: az oltások számának növelése a legfontosabb védekezési eszköz. Minden héten négyszer-ötször annyi embert oltanak be, mint amennyien megbetegednek - mondta. Hozzátette: gyorsan kell oltani, ehhez pedig vakcina kell.
Közölte: mivel a következő két hónapban 500 ezerrel kevesebb AstraZeneca vakcina érkezik, mint amiről megállapodtak, legalább ennyi keleti vakcinát kell szerezni, hogy tudják tartani az oltási ütemet. Tárgyalnak is erről, és jó esély van rá, hogy a kiesett AstraZeneca vakcinákat kínai és orosz oltóanyaggal tudják pótolni - mondta.
Forrás: mti
2020. március 5.
A korlátozásokról szóló rendeletek megjelentek a MAGYAR KÖZLÖNY 36. és a MAGYAR KÖZLÖNY 38. számában.
2021. március 4.: A kormányinfó március 4-i bejelentése alapján több szigorú korlátozásra kell felkészülnie a lakosságnak 2021. március 8-tól. A szabályok március 8. és 22. között hatályosak (az oktatásra vonatkozó korlátozások április 7-ig maradnak érvényben).
A veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről szóló 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R.) reggel 5 óra és este 8 óra között (a továbbiakban: kijárási tilalmon kívüli idő) az e rendeletben meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.
E rendelet hatálya nem terjed ki
a) a közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatóra,
b) a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 2. § 18. pontja szerinti nagykereskedelmi tevékenységre.
Az ideiglenes védelmi intézkedések általános szabályai
- Közterületen, illetve nyilvános helyen mindenki köteles más emberrel a szociális érintkezést – a közös háztartásban élők kivételével – a lehető legszűkebb személyi körre korlátozni, és a másik embertől lehetőség szerint legalább 1,5 méter távolságot tartani.
- A települések belterületén, az utcán és a közterületen – az e rendelet szerinti kivétellel – mindenki köteles orvosi maszkot, munkavédelmi maszkot, illetve textil vagy más anyagból készült maszkot (a továbbiakban együtt: maszk) olyan módon viselni, hogy az az orrot és a szájat folyamatosan elfedje. Kivétel a hatodik életévét be nem töltött kiskorú, valamint az értelmi vagy pszichoszociális fogyatékossággal, illetve az autizmus spektrumzavarral élő személy.
- A kijárási tilalmon kívüli időben az egyéni szabadidős sporttevékenység külterületen, valamint a települések belterületén – lehetőség szerint a zöldterületeken – egyedül vagy ugyanazon háztartásban élőkkel közösen folytatható, azzal, hogy másoktól legalább 1,5 méter távolságot kell tartani. Az egyéni szabadidős sporttevékenység során nem kell a maszkot viselni.
- A külterületen, illetve a települések belterületén található parkok, arborétumok és erdők nyitva maradnak, azok az e rendelet hatálybalépésekor hatályos jogszabályi rendelkezések szerint látogathatóak.
Az üzletek nyitvatartásával kapcsolatos ideiglenes védelmi intézkedések
Az ott foglalkoztatottak kivételével tilos – az e rendelet szerinti kivétellel – az üzletben tartózkodni.
A kijárási tilalmon kívüli időben a Rendeletben meghatározott időben és feltételekkel megengedett a tartózkodás és a vásárlás:
- a napi fogyasztási cikket értékesítő élelmiszerüzletben,
- a napi fogyasztási cikket értékesítő egyéb (így különösen illatszert, drogériai terméket, háztartási tisztítószert, vegyi árut és higiéniai papírterméket árusító) üzletben,
- a munkavégzés, a hivatásbeli kötelezettség, a gazdasági, mezőgazdasági és erdészeti tevékenység elvégzéséhez nélkülözhetetlen anyagokat, valamint eszközöket árusító üzletben (így különösen a járművet, a gépet, az alkatrészt, az építőanyagot és eszközöket árusító üzletben), ide nem értve a főtevékenységként szórakoztató és háztartási elektronikai eszközöket forgalmazó üzletet,
- az állateledelt, takarmányt forgalmazó üzletben,
- a mezőgazdasági üzletben, ideértve a műtrágyát értékesítő üzletet és a vágóhidat,
- a kertészeti árudában, a faiskolában,
- a piacon, a helyi termelői piacon, az ott található, a (3) bekezdés alapján kötelezően bezárt üzletek kivételével,
- a gyógyszert, a gyógyászati segédeszközt, az optikai és látszerészeti eszközöket forgalmazó üzletben, az állatgyógyszertárban,
- az üzemanyagtöltő állomáson,
- a nemzeti dohányboltban és
- az újságosnál.
A (2) bekezdésben fel nem sorolt üzlet köteles zárva tartani.
Vendéglátás
A vendéglátó üzletben való tartózkodás – az e rendelet hatálybalépésekor hatályos jogszabályi rendelkezések szerint, az Rendelet szabályai értelmében – az elvitelre alkalmas ételek kiadása és szállítása érdekében, az ehhez szükséges időtartamig megengedett. A vendéglátó üzlet e rendelet alkalmazásában nem minősül üzletnek.
Virágüzlet – nőnapkor nyitva tarthat
A nemzetközi nőnapra tekintettel 2021. március 8-án az elsősorban dísznövényt árusító üzlet (a továbbiakban: virágüzlet) az R.-ben meghatározott időben és feltételekkel nyitva tarthat. A virágüzletben a nyitvatartási idő alatt megengedett a tartózkodás és a vásárlás
Szolgáltatásokkal kapcsolatos ideiglenes védelmi intézkedések
A személyes megjelenést igénylő szolgáltatás céljára szolgáló helyiség vagy helyszín köteles zárva tartani, kivéve:
a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény 1. § (2) bekezdés a) pontja szerinti szolgáltatás (pénzügyi szolgáltatások):
- a közlekedési és a szállítási szolgáltatás,
- a magánegészségügyi szolgáltatás, ideértve a szemüvegkészítést,
- a szociális szolgáltatás,
- a postai, a csomagküldő és a házhozszállítási szolgáltatás,
- a totózó és lottózó szolgáltatás,
- a járműszerviz szolgáltatás, a mezőgazdasági és iparigép-szerviz szolgáltatás, a háztartásigép-szerviz szolgáltatás, az épületgépészeti szolgáltatás,
- az informatikai, a kommunikációseszköz-javítási szolgáltatás,
- a temetkezési szolgáltatás,
- az állategészségügyi szolgáltatás,
- az állat-, növényegészségügyi, élelmiszer-vizsgálati laboratóriumi szolgáltatás,
- az élelmiszer-feldolgozási szolgáltatás,
- a közétkeztetési szolgáltatás,
- az állattenyésztési szolgáltatás,
- az ügyvédi szolgáltatás,
- a biztonsági szolgáltatás,
- az épületüzemeltetési és irodai szolgáltatás,
- a járműkölcsönzési és a gépkölcsönzési szolgáltatás
- a mosási és tisztítási szolgáltatás céljára szolgáló helyiség vagy helyszín.
Kaszinók
Tilos a játékkaszinónak, illetve a kártyateremnek a látogatása és e helyszíneken – az ott foglalkoztatottak kivételével – a tartózkodás. (2) Az (1) bekezdés szerinti ideiglenes védelmi intézkedés betartásáról a játékkaszinó, valamint a kártyaterem üzemeltetője, illetve vezetője köteles gondoskodni.
Szálláshely
(3) A szálláshelyen tartózkodásra az R. szabályait kell alkalmazni. (4) A szálláshelyen az R. 10. § (3) és (4) bekezdése szerint jogszerűen tartózkodó vendég a szálláshelyen található (1) bekezdés szerinti helyszíneket nem látogathatja.
Versenysport
A jégpályák, az uszodák, az edző- és fitnesztermek és a sportlétesítmények az e rendelet hatálybalépésekor hatályos jogszabályi rendelkezések szerint, az R. szabályaiban meghatározottaknak megfelelően – a sportról szóló törvény szerint versenyszerűen sportolók számára edzésen vagy sportrendezvényen való részvétel céljából – látogathatóak.
Oktatás
A köznevelési intézmények – az óvoda és a pedagógiai-szakmai szolgáltatást nyújtó intézmény kivételével – és a szakképző intézmények (a továbbiakban együtt: oktatási intézmény) tantermen kívüli, digitális munkarendben működnek.
- Az óvodákban rendkívüli szünet van érvényben.
- A kollégiumok – a középfokú oktatási intézmények tekintetében az e rendelet hatálybalépésekor hatályos jogszabályi rendelkezések szerint – az oktatási intézmény igazgatója döntése szerint működnek.
- A köznevelési és szakképzési intézmények működése kapcsán a kormányzati intézkedések végrehajtásáról a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló törvény értelmében a köznevelésért, illetve a szakképzésért felelős miniszter határozatban rendelkezik.
- A felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény (a továbbiakban: Fktv.) 2. § 8. pontja szerinti kontaktórás formában szervezett oktatást, képzést – ideértve az Fktv. 1. § (2) bekezdése szerinti jogszabály alapján szervezett oktatás és képzés felnőttképző által történő megszervezését is – a képzésben részt vevő személyek és az oktató közötti személyes találkozást nem igénylő kapcsolatban alkalmazott digitális eszköz segítségével megvalósuló módon vagy zárt rendszerű elektronikus távoktatás, illetve távoktatás formájában kell megszervezni, befejezni abban az esetben is, ha azt jogszabály, támogatói okirat, támogatási szerződés, felnőttképzési szerződés, hatósági szerződés vagy képzési program egyébként nem teszi lehetővé.
- A felnőttképzésben vizsga nem szervezhető. Az e rendelet hatálybalépésekor már megkezdett és folyamatban lévő, illetve újonnan meghirdetett vizsgát el kell halasztani. (7) A jogi szakvizsga a jogi szakvizsgáról szóló 5/1991. (IV. 4.) IM rendelet szerint szervezhető meg.
Munkavégzés
A Kormány felkéri a gazdaság szereplőit, hogy törekedjenek a gazdaság működtetése során az otthoni munkavégzés jogintézményének alkalmazására.