BKIK-felmérés:

2024-03-06 08:29
Budapest egyes kerületeiben jelentősen eltérő a vállalkozóknak adható parkolási kedvezmény

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara a vállalkozók bevonásával és érdekképviseletei partnerei közreműködésével arra törekszik, hogy szakmai tapasztalatokra és véleményekre alapozott javaslatokkal segítsen megvédeni a főváros gazdasági ökoszisztémáját. A fővárosnak és a kerületeknek az a természetes érdeke, hogy vállalkozásaik eredményesen működjenek, és így adófizetéseikkel hozzá tudjanak járulni a helyi városfejlesztésekhez. Ehhez szükség van megfelelő kondíciók biztosítására, mint például a hivatásforgalom számára biztosított kedvező parkolási feltételekre. A fővárosi kamara azt mérte fel legfrissebb kutatásában, hogy az egyes kerületek milyen parkolási feltételeket biztosítanak a helyi vállalkozások számára.

Budapest Főváros Közgyűlésének 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelete alapján a kerületi önkormányzatok a díjfizető zónákban maximum 50 százalékos díjkedvezményt nyújthatnak a helyi vállalkozóknak.

A maximálisan adható kedvezményt biztosítja kilenc fővárosi kerület (I., II., III., VI., VII., VIII., IX., X., és a XIV.) A hozzájárulás igénylésével 30 százalékos mérséklés kérhető a XII. kerületben, míg az V. és XIII. kerületben nem díjtétel-csökkentést, hanem időkorlát nélküli parkolási lehetőséget biztosít az önkormányzat a gazdálkodó szervezetek részére.

Nem szed parkolási díjat a fennmaradó 10 további kerület (IV., XV., XVI., XVII., XVIII., XIX., XX., XXI., XXII., és XXIII.), itt viszont néhány helyen időkorlátos parkolási övezeteket hoztak létre, amelyeken az időkorlát utáni parkolás esetén büntetésre számíthatnak a vállalkozások.

Kerületenként változó lehet az is, hogy mely zónára, mely utakra és utcákra lehet igényelni a kedvezményt. Annak is érdemes utánanézni, hogy milyen tulajdonú gépjárművekre, milyen módon lehet igényelni a hozzájárulást. Főszabály szerint azok a gazdálkodók igényelhetnek kedvezményt, akiknek székhelye, telephelye, fióktelepe a fizető övezetben található.

A kerületek nagy részében egyszeri, 1,920 és 5,000 forint közötti ügyintézési díj befizetésével indítható a parkolási kedvezmény igénybevételére irányuló eljárás, egyes kerületekben pedig az igénylés is díjmentes (XI. és VIII. kerület).

A BKIK egyik fő feladatának tekinti, hogy tájékoztassa a vállalkozásokat az igénybe vehető lokális kedvezményekről, ezért a közeljövőben kerületi bontásban küld tájékoztatót a fővárosi vállalkozóknak a helyi kedvezmények igénybevételének módjával kapcsolatban.