Hankó Balázs, kulturális és innovációs miniszter nyilatkozatához kapcsolódóan - melyben kormányzati célként határozta meg a különféle nemzetközi versenyeken elért sikereken és a folyamatos modernizációs folyamatokon túl a képzési anyagok további digitalizációját, a szakképző intézmények korszerűsítését, a magyar szakképzési modell Kárpát-medencei térben való alkalmazását, a szakmunkás hitel létrehozását - összegeztük a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) Szakképzési Irodájának szakmai szolgáltatásait és őszi programjait.
A BKIK komplex, innovatív pályaorientációs tanácsadással segíti az 5-8. évfolyamos budapesti általános iskolások pályaválasztását. A „Pályaválasztási szülői értekezlet” a pályaválasztás előtt álló diákok szülei számára biztosít naprakész tudnivalókat. A „Pályaorientációs napok” lehetőséget biztosítanak a tanulóknak, hogy a gyárakban, üzemekben ismerjék meg a különböző szakmákat. Az élményalapú, interaktív „Ön-, és szakmaismereti órák” a fiatalok érdeklődési területek alapján szerveződnek; az „Egyéni tanácsadás” személyre szabott, teszt alapú felmérést nyújt. A kamara az idén is meghirdeti az 5-6-7. évfolyamos budapesti diákok számára rendezendő “Ismerkedj a szakmákkal!” rajzpályázatát.
Idén októberben is megrendezésre kerül az ország legnagyobb pályaorientációs kiállítása, a Szakmázz!. Budapest, amelynek stratégiai partnere a BKIK.
A BKIK az őszi Állásbörzén a négy budapesti szakképzési centrummal közösen jelent meg. A további fővárosi pályaorientációs eseményeken a „BKIK Pályaorientációs Pöttyökkel” lesz jelen, ahol is személyre szóló rövid, játékos felméréseket készít az érdeklődőkről és ad tájékoztatást a budapesti szakképzési lehetőségekről.
A BKIK élenjár a tehetséggondozásban, ennek érdekében idén ősszel is támogatója az EuroSkills és WorldSkills versenyekre felkészítő JuniorSkills hazai versenyeknek. A hétvégén zárult WorldSkills Lyon 2024 világverseny, ahol Mrakovics Olivér webfejlesztő aranyérmet, Koncsik Zsolt informatikai rendszer-üzemeltető és Stefán Kornél szoftverfejlesztő bronzérmet nyert, 18 magyar versenyző pedig kiválósági érmet kapott.
Az ősz folyamán megnyílik a jelentkezési lehetőség a 2025 évi Szakma Kiváló Tanulója és az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyre, amely döntője minden évben a Szakma Sztár Fesztivál keretében kerül megrendezésre. A BKIK szervezi és bonyolítja le a budapesti előválogató versenyeket. Az előzetes adatok alapján, a jövő évi versenyekre közel 400-zal több fiatal jelentkezését várják, mint az előző években.
A BKIK az ősszel is folytatja a duális képzőhelyek gyakorlati oktatóinak képzését, valamint az ágazati alapvizsgák vizsgabizottsági elnökeinek pályáztatását, felkészítését és vizsgáztatását.
A BKIK - a térítéses mesterképzésekkel együtt - évente közel 150 új mestert képez, amely több, mint az országos eredmény fele.
A témában az alábbi linken hosszabb interjút olvashatnak a BKIK Szakképzési Irodájának vezetőjével, Varga Zoltánnal: