Pályaválasztást befolyásoló tényezők

A tudatos pályaorientációt már 6. osztálytól javasolt elkezdeni és egészen a pályaválasztási döntésig folyamatosan foglalkozni vele. Ajánlott az életkornak megfelelő interaktív feladatokkal, játékokkal felismertetni a gyerekekkel saját tulajdonságaikat, értékeiket, képességeiket, emellett a lehető legtöbb szakmával megismertetni őket az általános iskola felső tagozatának éveiben.

A pályaválasztás ideális folyamata:

  • a fiatal reális önismeretének kialakítása és valódi érdeklődésének megtalálása
  • ezzel párhuzamosan pálya-, szakma-, munkaerőpiaci ismeretek biztosítása számukra
  • ezek alapján a megfelelő döntés - szakmaválasztás meghozatala
  • a döntésnek megfelelő iskola megtalálása

 

Az alábbi ábra a pályaválasztási döntést befolyásoló tényezőket foglalja össze:


Mi az a „Pályaválasztási portfólió”: A pályaválasztási portfólió személyes dokumentum, amely tartalmánál fogva motivál a minél szélesebb és alaposabb pályaválasztási adat, tény, lehetőség megszerzésére, valamint összefoglalja az évek folyamán felszínre kerülő pályaorientációs eredményeket. Lehetőséget ad a felismerések rögzítésére, összegzésre. Igény esetén - osztályfőnöki óra keretében - szívesen segítünk elindítani a portfóliót, vagy támogatni azt bármely szakaszában.

 

A Pályaválasztási portfólió főbb önismereti kérdései lehetnek:

Erősségek, fejlesztendő területek: Miben vagy jó, mi okoz nehézséget? Majd kérdezz erről másokat (család, barát, tanár, osztálytárs). Jegyezz le mindent! Egyetértesz? Mi okozhatja az eltérést? Kérdezd meg erről azt, aki írta, írd véleményüket a listádhoz, amit folyamatosan bővíts.

Érdeklődési területek beazonosítása (ezek változhatnak): Mit szeretsz csinálni? Mivel szeretsz foglalkozni? Hobbid?

Képességek, adottságok (fejlődnek): Miben vagy ügyes? Jó? Mi megy könnyen?

Értékek: Mi fontos, értékes számodra, aminek jelen kell lennie az életedben?

Motiváció: Mi lelkesít a célod elérésében?

Rövid- és hosszútávú célok: Hogyan képzeled el a jövődet? Milyen vágyaid, álmaid vannak?

Munkamód: Hogyan szeretsz tanulni? Hogyan szeretsz dolgozni? Csapatban-egyedül, kint-bent, emberekkel-gépekkel/eszközökkel, elméleti-gyakorlati úton.

Külső hatások: Ki, mi befolyásolja a továbbtanulási döntésedet? (Szülő, rokon, barát, média, divat, családi háttér, környezet, gazdasági helyzet, szociális helyzet.)

 

A BKIK programjai díjmentesek. Amennyiben szolgáltatásunk felkeltette érdeklődését, kérjük - a kiválasztott szolgáltatás megnevezésével - a palyaorientacio@bkik.hu email címen érdeklődjön. Kérjük, adja meg intézménye nevét, címét, az osztály korát, létszámát, saját nevét és telefonos elérhetőségét a gyors, hatékony és közvetlen kapcsolattartás érdekében.

Friss híreink a pályaorientáció területén:

Események
Regisztrált vállalkozások országos keresője
Tovább